Vil skape kirkestemning i Nasjonalmuseet
KUNST: – Vi vil legge mer vekt på funksjonen kunsten hadde i menneskenes liv, forteller kurator Mai Britt Guleng. I det nye stormuseet er et av rommet derfor bygget med kirkerommet som skisse.
TRO: – Der det tidligere ble lagt vekt på at det bare var et kunstverk, blir det nå mer sentralt at dette er objekter laget for å inngå i en religiøs sammenheng, forteller kurator Mai Britt Guleng om det nye Nasjonalmuseet.
Erlend Berge
– Vi vil skape en stemning som gir følelsen av å komme inn i et hellig sted.
Når hovedstadens nye storstue for kunst omsider åpner til sommeren, er det alt annet enn tilfeldig hvordan den religiøse kunsten presenteres. Kurator Mai Britt Guleng beskriver det som «noe annet enn hva som har blitt gjort tidligere», og forteller at de ved å skape «en religiøs setting» vil løfte kunstens betydning.
– Der det tidligere ble lagt vekt på at det bare var et kunstverk, blir det nå mer sentralt at dette er objekter laget for å inngå i en religiøs sammenheng.