Mer rift om orgelkrakkene

Henriette Skagen (20) er en av åtte nye organist-studenter på Musikkhøgskolen 
til høsten. I fjor var det to.

Det siste året har Henriette Skagen fått orgeltimer av Bjørn Vidar Ulvedalen i Lovisenberg kirke. – Tenk for en arbeidsplass vi har; å få sitte her under et rosevindu og fylle et helt rom med musikk, sier han.
Publisert Sist oppdatert

– Det er mange år siden vi har fylt opp plassene på kirke-
musikk, det er en veldig gledelig tendens. Hvis dette fortsetter lover det veldig bra for rekrutteringen, sier orgelprofessor Inger Lise Ulsrud ved Norges musikkhøgskole (NMH).

I år var det 15 søkere til kirkemusikkstudiet. NMH har også et tilbud om et årsstudium for de som har bachelor i musikk på andre­ instrumenter – som også gir kantorkompetanse. Seks studenter er tatt opp til påbygningsåret, slik at til sammen 14 nye studenter går løs på en kirkemusikalsk utdannelse fra høsten av.

– Jeg tror årsaken til økningen er at flere organister tar tak og henter inn lokale talenter, vi trenger ildsjeler på grasrota. De mange nystartede orgelklubbene er viktige rekrutteringsarenaer og folkehøyskoler (som Viken) har også tilbud i orgelspill. Og både Kirkerådet og Musikernes Fellesorganisasjon har sett alvoret og satt kirkemusikkrekruttering på dagsorden, sier Ulsrud.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP