Vente
Olav Egil Aune anbefaler billedkunst som gir hvile i julestresset.
Illustrasjon: Jan van Eyck / Madonna ved fontenen (1439),
Royal Museum of Fine Arts, Antwerpen/Wikipedia Y
Maria er mitt gode minne om trofasthet. Hennes «ja» tar opp i seg alle mine små «ja», hennes «ja» foregriper og sammenfatter alle mine senere «ja». Hennes «ja» var «ja, jeg venter på Herrens komme».
Desemberstress – i stress finnes det alltid et element av redsel. Da kjenner jeg det er godt å hvile øynene på dette bildet, Madonna ved fontenen, av Jan van Eyck, Nasjonalgalleriet eier det. Fred, ingen redsel, tenker jeg. Hun står i hagen, blant blomster, ved en fontene. Hun holder Jesus-barnet tett til brystet, i venstre hånd har han et kjede med koraller – en beskyttelse mot alt ondt, mente de gamle. Jeg er med på det.
Hun står i paradiset, hagen er paradisets symbol. Slik tenker jeg henne inn i Guds skapelsesfortelling, Maria som paradisets dronning. Vi synger ave Maria – ave blir Eva baklengs.
Bestill abonnement her
KJØP