Han trener de som passer pengene våre
LAGKULTUR: Redselen for å feile. Den tar mentaltrener Bjørn Mannsverk tak i. Mannen som bidro til mirakler i Bodø/Glimt, er nå ansatt for å coache forvalterne i Oljefondet.
Bjørn Mannsverk laget gull av gråstein i en nordnorsk fotballklubb. Nå skal han trene forvalterne i Oljefondet etter de samme prinsippene.
Erlend Berge
Grepene han bruker er stort sett de samme enten resultatene måles i poeng eller penger. Det handler om å bygge kultur:
– Det mennesker er mest redde for, er å feile. Derfor tar vi de trygge valgene, noe som gjør at vi slutter å utvikle oss, påpeker Mannsverk.
Han jobbet tidligere som jagerpilot. I cockpiten på disse kampflyene må beslutninger tas i en rasende fart. Man må være godt forberedt. Og man må tenke på oppgavene framfor på konsekvensene.