Viser verden fra andre vinkler for 25. gang

Det startet med en ubegripelig film fra Colombia i et auditorium på Blindern. 25 år senere er Film fra Sør hovedstadens største filmfestival.

I fjor hadde Film fra Sør et belegg på 70 prosent, og 70 av visningene var helt utsolgt. – Vi tror folk fortsatt vil møte hverandre ute, ikke bare strømme filmer på Netflix hjemme, sier kunstnerisk leder Lasse Skagen.
I fjor hadde Film fra Sør et belegg på 70 prosent, og 70 av visningene var helt utsolgt. – Vi tror folk fortsatt vil møte hverandre ute, ikke bare strømme filmer på Netflix hjemme, sier kunstnerisk leder Lasse Skagen.
Iram Haq har plukket filmer til programmet Indie India, blant annet den romantiske komedien .
Iram Haq har plukket filmer til programmet Indie India, blant annet den romantiske komedien .
handler om en soldat fra separatistbevegelsen Tamiltigrene som vil starte livet på nytt, og vant Gullpalmen i Cannes.
handler om en soldat fra separatistbevegelsen Tamiltigrene som vil starte livet på nytt, og vant Gullpalmen i Cannes.
Lasse Skagen.
Lasse Skagen.
Publisert Sist oppdatert

Film fra Sør ble stiftet av en gjeng studenter som mente det var for få filmer fra Latin-Amerika på kino i Oslo. I år arrangeres festivalen for 25. gang. Fremdeles er det få filmer fra utenfor Europa og USA på norske kinoer. Kunstnerisk leder Lasse Skagen er likevel fornøyd med at festivalen har satt søkelyset på en filmproduksjon som står for halvparten av alle filmene som lages i verden.

– Suksess for slike filmer kan uansett ikke måles i antall kinobesøkende, sier Skagen.

LES OGSÅ: Filmbølge i Bagdad

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP