Fotografen som får regnskogen til å vokse igjen
Når jorda ligger brunsvidd og tørr, kan den da bli til regnskog igjen? Fotografen Sebastiao Salgado gjorde mer enn å ta bilder.
Filmen som går på kino i disse dager om fotografen Sebastiao Salgado, «Jordens salt», forteller ikke bare om fotoprosjektene han har satt spor med. Etter å ha sett folkemordet i Rwanda i 1994 på nært hold, la Salgado bort kameraet og livet kjentes tørt. Da begynte Sebastiao Salgado og kona Lélia Deluiz Wanick Salgado å plante skog. Det som skjedde med skogen, var noe av grunnen til at han igjen tok fram kameraet noen år senere.
Regissøren Wim Wenders sier at han fort oppdaget at Salgado var mer enn en fotograf. Det var kona som kjøpte kamera. Den gangen på 1970-tallet var han utdannet økonom, 30 år og jobbet i Verdensbanken. Kona var arkitekt og trengte et godt kamera. Men den som brukte det bare mer og mer, var Sebastiao. Begge skjønte at han måtte ta et valg.
Mange år senere, etter at han hadde gjort store fotoprosjekter i flere deler av verden, overtok Salgado og kona på 1990-tallet en nokså uttørket kvegfarm som foreldrene hans hadde drevet, og begynte å plante regnskog.
Bestill abonnement her
KJØP