Fortapte misjonærer i Japan

Nekter du å sette ned foten og tråkke på et lite bilde av Jesus, må troende brødre og søstre bøte med livet – for din kristne «forhengelighets skyld». Finnes det et svar, der ute?

(Foto: )
Publisert Sist oppdatert

Spørsmålet kimer som tunge klokker over japaneren Shusaku Endos romanklassiker Taushet, som er kommet i ny, veloverveid oversettelse til norsk. For hvem er denne guden som ikke viser seg? Og er min usvikelighet viktigere enn et annet menneskes liv?

Finne sine egne

Vi er på 1600-tallet, fra Portugal drar noen misjonærer over opprørt hav for å lete etter en av sine «egne», som var reist til Japan for å forkynne kristendommens fortreffelighet, men som ifølge rykter hadde «falt fra» og fornektet Herren. De tror ikke på det, det må være propaganda. Nå skal de finne ham og så troens gode sæd i en forventet vanntrukket, død jord.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP