Aksjonistene tok siste stikk i VM

Pussy Riots aksjon under VM-finalen var ikke den eneste protestaksjonen i Russland under fotball-VM. – Når rommet for frie ytringer blir trangere, tas kunsten­ i bruk, sier Ane Tusvik Bonde.

Under VM-finalen mellom Frankrike og Kroatia stormet aktivister banen i Moskva. De ble umiddelbart båret av banen.
Publisert Sist oppdatert

Fotball–VM har vært som et utstillingsvindu for russisk normalitet, helt til banen ble stormet i finalen på søndag. Fire medlemmer av aktivistgruppa Pussy Riot er siktet for å ha brutt tilskuerregler og for ulovlig bruk av politiuniformer. En av aktivistene rakk å gjøre en «high five» med en av Frankrikes profiler, Kylian Mbappé, før hun sammen med de andre, ble båret av banen.

Blant de fire aktivistene var en av Pussy Riots grunnleggere, Petr Verzilov. Han er gift med ett av medlemmene i gruppa som ble arresterte da de også provoserte Den russisk-ortodokse kirke. Det var da de i 2012 framførte en låt som en protest mot president Vladimir Putin i Frelserkatedralen i Moskva.

Stunt

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP