‘Jeg kjenner få bøker som på så liten plass sier så mye vesentlig’
KLASSIKERE: Erik Varden har alltid en bok av karteusermunken Jean-Baptiste Porion innenfor rekkevidde – De bøkene som virkelig har noe å si, er utømmelige, mener forfatterbiskopen.
Erik Varden er katolsk biskop av Trondheim. Hans lesetips er en liten pocketbok av karteusermunken Jean-Baptiste Porion.
Erlend Berge
Amour et silence – Kjærlighet og stillhet – er en liten bok. Bare 157 sider lang. I pocketformat.
– Den passer faktisk inn i en lomme. Jeg kjenner få bøker som på så liten plass sier så mye vesentlig, sier Erik Varden, katolsk biskop i Trondheim, i Vårt Lands bokspalte «Religiøse Klassikere».
I dag vet vi at forfatter var Jean-Baptiste Porion. Men da Amour et silence først kom ut, i 1951, var den bare undertegnet med «en karteuser». Varden kom over den i biblioteket i klosteret han tilhører i England, Mount Saint Bernard.
Bestill abonnement her
KJØP