Kirkens ro får ham til å snakke i halvt tempo
Det er lett å tro på Fredrik Høyer. Både i ansiktet, stemmen og ordene er han liketil og alvorlig. Forfatteren er aktuell både i kirke og teater.
Først tenkte at det med tro var noe som ikke gjaldt ham. Gjennom arbeidet med tekstene til Påske og pasjon har han måttet revurdere det. – Troen er jo meg. Den gjennomsyrer veldig mye av hvem jeg er, sier Fredrik Høyer.
Signe Fuglesteg Luksengard
Høyer tar seg tid og snakker med ord som knapt er til å misforstå. Han blir kalt en helt vanlig fyr med en helt uvanlig suksess. Så mange vil se ham på teater at Nationaltheatret fortsetter å spille forestillingen Grønlandsutraen – en tekst som også er tilgjengelig som bok. Når han nå kommer med nye tekster, er det både som platealbum og bok.
Dessuten har Fredrik Høyer for tredje gang sagt ja til å skrive tekster for Påske & Pasjon. Fire forfattere er invitert til å lese Markus-evangeliet og besøke Mariakirkens ruiner i Oslo, før de skriver en tekst. Påskeaften leses tekstene i ruinene i Gamlebyen.
– Jeg setter pris på at forfattere og debutanter får en annerledes sjanse til å skrive en tekst vi ellers ikke ville ha gjort. En tematikk som for noen ikke hadde vært oppe i bevisstheten. Det kommer fra Knut-Erik Tveits kjærlighet til litteraturen, sier Høyer.
Bestill abonnement her
KJØP