Du skal ikkje ha andre gudar enn Xi

Kristne og andre truande i Kina lever under aukande trykk frå Xi Jinping – som vil ha full kontroll.

SINIFISERING AV RELIGION: Xi Jinping, her i Folkets store hall i Beijing i juni, vil ha full kontroll over all religion.
Publisert Sist oppdatert

Kina jaktar norsk høgteknologi og politiske kontaktar, trugar Taiwan militært, knekkjer uigurane med konsentrasjonsleirar og hjelper Vladimir Putin i krigen mot Ukraina. Statsminister Jonas Gahr Støre forsvarar handel og samarbeid. Men i eit intervju med Aftenposten snakkar han likevel om «en vekker» og seier: «Vi må absolutt ikke være naive.»

Kinesiske kristne er ikkje naive. Men desse som kjenner diktaturet stramma grepet, blir aldri nemnde verken av statsminister eller utanriksminister. Ikkje eit ord om tusenvis krossar som er rivne ned eller om kyrkjer, moskear og tempel som er jamna med jorda.

Skjerpar kontroll

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP