KrF, Venstre og SV: De store partiene vet hvor miljøgrensen går

Etter valget kan det bli lettere for store partier å omgå små og vedta konsekvensutredning i Lofoten, Vesterålen og Senja. Småpartiene advarer om følgene for samarbeid.

Vern av Lofoten, Vesterålen og Senja ut stortingsperioden var en av de store seirene til Venstre og KrF i samarbeidsavtalen med Solberg-regjeringen. Her feirer de utenfor Stortinget. Nå er LoVeSe i spill igjen.
Publisert Sist oppdatert

Skulle det bli borgerlig flertall, men en Høyre/Frp-regjering uten en samarbeidsavtale med Venstre og KrF, så kan den alliere seg med Ap. Da kan det bli konsekvensutredning og deretter oljeleting, sier valgforsker Anders Todal-Jenssen ved NTNU.

Januar 2013: Trine Skei Grande og Knut Arild Hareide klemmes av kosepandaer og hylles av miljøbevegelsen. Natur & Ungdom og Bellona har møtt opp utenfor Stortinget for å takke Venstre og KrF for at de stoppet konsekvensutredning av oljeleting utenfor Lofoten, Vesterålen og Senja (LoVeSe).

14. august, 2017: Fire år senere har tonen mellom samarbeidspartiene og regjeringen surnet og LoVeSe er igjen i spill. Fremskrittspartileder Siv Jensen sparker i gang valgkampen i oljebyen Sandnes og garanterer konsekvensutredning i neste periode med Frp i posisjon.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS