Finner fram igjen utskjelte engler

Dåpsengler i landsbyene rundt Berlin har fått en ny renessanse – til tross for at kommunistene helst ville bli kvitt dem.

En 300 år gammel skjønnhet, nyoppusset, malt og polert: Dåpsengelen i den berlinske landsbyen Falkenburg.

– Her er hun, sier Gisela Karger stolt og peker – mens hun kikker forventningsfullt på en norsk gjest, som sporenstreks bekrefter at engelen virkelig er en ekte skjønnhet.

Den håndlagde treskulpturen henger til daglig under taket i landsbykirken i Blankenburg, en bitteliten forstad til den tyske hovedstaden. De lokale er ikke så lite stolt over at kirken – som ble satt opp tidlig på 1200-tallet – også er blant byens eldste bygg.

Bare når det skal være barnedåp, blir dåpsengelen møysommelig firt ned. Døpefonten hun holder i hendene, blir da fylt med vann.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP