Egil Grandhagen bisettes med jaktlaget og naboer til stede
På grunn av koronapandemien kan bare 50 personer være til stede når den tidligere NLM-generalen Egil Grandhagen bisettes torsdag. – Hadde det ikke vært for restriksjonene, skulle vi helst sett flere komme, sier kona Solveig.
For åtte år siden flyttet Solveig og Egil Grandhagen til en husmannsgård på Fluberg i Oppland. Her har de bodd omkranset av skog og gledet seg over tid til stillhetog tidebønn.
Erlend Berge
– Egil gjorde ikke et stort nummer av seg selv, men har betydd mye for mange – ikke bare for meg, sier Solveig Grandhagen.
Natt til onsdag sovnet ektefellen hennes gjennom 50 år stille inn på Hovli sykehjem i Hov, etter lang tids sykdom. Egil Grandhagen ble 72 år og var generalsekretær i Norsk Luthersk Misjonssamband (NLM) fra 1982 til 2001. Sammen har det barnløse paret satt et betydelig avtrykk etter seg, etter sin livslange tjeneste for Misjonssambandet.
«Norges fremste misjonsleder og misjonsstrateg i sin generasjon», «en visjonær, vennlig og samlende leder», en som «levde som han lærte». Lovordene har sittet løst om Egil Grandhagen de siste dagene.