Bergenskirkene kutter 10 årsverk for å spare millionbeløp
DEN NORSKE KIRKE: Bergen kirkelige fellesråd må nedbemanne med 10 årsverk på grunn av manglende overføringer av utbytte fra Akasia-konsernet.
BERGEN: I restaurering av blant annet Bergen domkirke er det gjort besparelser gjennom å organisere det gjennom Akasia-konsernet.
Magne Sandnes
Da Akasia AS ble opprettet i 2012 var det en forventning om at Bergen kirkelige fellesråd (BKF) skulle få inntekter fra selskapet på 6,6 millioner (rundt 8 millioner omregnet til 2021-kroner).
Beregningene fra 2012 gjorde at Bergen kirkelige fellesråd opprettet 10 nye årsverk, som skulle finansieres av tilskuddene fra Akasia-prosjektet. Nå er driftsmiddelavtalen med Akasia avsluttet, og de ansatte i BKF har fått varsel om nedbemanning.
– Uten disse midlene er vi nå i en situasjon der utgiftene er større enn inntektene. Når denne kilden er tørket inn, blir vi nødt til å foreta en nedbemanning for å få økonomien i balanse, sier kirkeverge Asbjørn Vilkensen.