Gå til Gud alle generasjoner

Publisert

På mandag – her i spalten Ettertanke – fortalte jeg om ferieturen som startet i Pisa. Derfra tok vi en dagstur til Lucca. Byen er innrammet av en imponerende mur som er 4 kilometer lang. Festningsmuren beskytter en vakker perle - trange gater og vakre murhus. Mellom slagene fikk vi påfyll fra det italienske kjøkken.

I dagens bibelord kan vi lese om festningsbyene i Juda (2. Krønikebok 19,4-7). Hvordan de så ut, vet jeg ikke, men jeg regner med at de hadde solide murer rundt byene der også. Der innsatte Josjafat dommere – et strategisk grep. Så ber han dem om å gå til Gud når de skal ta avgjørelser. Klokt. Gud gjør ikke forskjell på folk, så de må passe på å forvalte sine oppgaver redelig. 

Josjafat hadde hjertet på rett plass: Han fikk folket til å vende tilbake til Gud. Han var 35 år gammel da han ble konge i Juda. Hans far, Asa, var konge før ham og døde før Josjafat tok over. 

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP