Frans og fattigdommen

Hva får hippe unge voksne til å fordype seg i en helgen fra 1100-tallet?

Publisert Sist oppdatert

På merkesteiner og lyktestolper langs pilegrimsveien til Assisi er det malt gule T-er – ikke ulikt turistforeningens røde her til lands. Men disse T-ene er tau, et kors formet som den siste bokstaven i det hebraiske alfabetet. Symbolet skal ha vært kjært for Frans, og bæres i dag av medlemmer av fransiskanerordenen, blant andre kristne.

I høst gikk jeg selv denne veien, og før vi kom til Assisi, som tårnet i hvit mur oppe på et fjell som en annen himmelborg, møtte vi mange på alder med oss selv: mennesker mellom 20 og 35.

De fleste var ikke veldig religiøse, og de hadde i varierende grad interesse for helgenen som levde mellom 1182–1226, men de hadde alle en lengsel etter et liv i større enkelhet. Noen hadde sagt opp jobben. Enkelte hadde byttet ut smartphonen sin med en gammel Nokia fra 90-tallet. De var opptatte av ting som surdeig og gode sko, slik norske middelklassehipstere er det. Eller, var de opptatte av det på en litt annen måte?

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS