Forfatteren Ole Hallesby
Man kan lett få inntrykk av at teologen Ole Hallesby, som startet den såkalte helvetesdebatten på 1950-tallet, var en hard og ufølsom person. De mange skriftene hans forteller også en annen historie.
I en tekst om Ole Hallesby som forfatter må vi også trekke linjer til hans teologiske posisjoner. Forfatteren Hallesby er teologen Hallesby. Teologen Hallesby markerer seg enten det er snakk om fagteologiske arbeider, tematiserte artikler, oppbyggelige skrifter, eller som samfunns- og kulturdebattant.
Hallesby var en produktiv forfatter. Mange leste hans skrifter med utbytte og takknemlighet. Mange lot seg irritere og tok til motmæle. Hans forfatterskap strekker seg fra 1910 til utpå 1950-tallet. Produksjonen består av over 60 fagteologiske verker, populærteologiske skrifter, oppbyggelige bøker og skrifter. Mye er oversatt til andre språk.
Radikal omvendelse