Wagner som humanist

Bergen Filharmoniske Orkesters fremføring av Parsifal viste en annen Wagner enn den skamløse forføreren.

parsifal
KUNSTNERISK BRAGD: Bergen filharmoniske orkesters oppsetning av Wagners opera «Parsifal» får skryt av anmelder Tore Hegdahl.
Publisert Sist oppdatert

Kjenner du det norske musikkleksikonet Musikkens Verden fra 1951? Legg hånden på denne boken hvis den skulle dukke opp i et antikvariat. Den tilhører et univers hvor gode historier blir regnet som en naturlig del av historiefaget. Tonen i boken er læreraktig og helt kostelig. Fenomenene blir vurdert, ikke bare presentert, og de blir vurdert med følelser: Fra begeistring til lett ergrelse.

For eksempel blir Richard Wagner gjenstand for en personlighetsanalyse som han kommer svært dårlig ut av. Det er ikke mye pent å si om komponisten. Verst var kanskje hans sleivete omgang med kvinner og ekteskapsløfter. Og sant nok, det er fryktelig irriterende med kvinnebedårerne og alt de får være med på.

Polariserende Wagner

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS