Gudsriket på jorden

Biografi om Garborg: Jan Inge Sørbø skriver lærd og levende om Arne Garborg. Det kristne går som en skyttel i boken. Tross alt – det var råstoffet.

Grubleren: Arne Garborg – stadig grublende, som her i Knudaheistova på Jæren – frigjorde seg fra «kristendommen» ved å forkaste tanken om det neste livet. Gode gjerninger, mente han, skaper tro på det gode i verden: Det var ikke Jesus som var hovedpersonen i evangeliene, men læren hans. Designfoto: Stian Hole
Publisert Sist oppdatert

Nå er ikke det noen bombe, m en få – som Sørbø – evner å sette baksingen med råstoffet i en stor, fortellende sammenheng. Mange nøyer seg med gnissende analyser.

Sørbø følger dikteren (som gjerne omtales som «frafallets dikter») gjennom tro og ikke tro, til noe som til slutt ligner en tro igjen, en utgave av Leo Tolstojs tro på at Jesu oppdrag var å legge­ oss det gode mennesket og det godes handlinger på hjertet.

Sørbø stiller som troende bedre spørsmål enn de fleste som «følger» Garborgs søken, den er ikke ukjent for ham.