«Stjeler organer.» Den svenske avisen Aftonbladet trykket denne uken en artikkel der israelske soldater ble beskyldt for å stjele kroppsdeler og indre organer fra palestinske krigsofre. Dette har fått Israels utenriksminister Avigdor Lieberman til å reagere knallhardt mot sin svenske kollega.

Krever fordømmelse. Fordøm artikkelen, ellers kastes en meget lang skygge over alle politiske og diplomatiske relasjoner mellom vår to land, sa en talsmann for Lieberman til Sveriges utenriksminister Carl Bildt.

Lieberman fortsatte sin tirade med å minne svenskenes utenriksminister om den rollen landet spilte under 2. verdenskrig.

Det skjedde ingen ingripen da heller. Pressefrihet er å trykke sannheten og ikke løgner.

LES OGSÅ: Israel hardt ut mot svensk påstand om likplyndring

Carl Bildt bøyer ikke av. Vi driver ikke med denslags, sier han ifølge nettutgaven til den danske avisen Politiken, og fortsetter:

Fra noen hold i Israel har det kommet ønsker om at vi skal gå offentlig ut og beklage og ta avstand fra denne artikkelen, eller sågar gripe inn for å stoppe den. Men slik fungerer ikke vårt land og slik skal det heller ikke fungere, sier han.

Den israelske avisen The Jerusalem Post skriver at Bildt har sagt at han forstår hvorfor artikkelenen skaper de sterke israelske reaksjonene, men legger til at grunnleggende verdier i samfunnet best vernes av fri diskusjon.

Kritikk. Israels ambassadør i Sverige var fredag i møte med det svenske utenriksdepartementet. Dette var et planlagt møte, men de temaene som skulle blitt diskutert, ble overskygget av den siste ukes hendelser.

Jeg gjorde det helt klart hva vår regjering mener om publikasjoner som er mot jøder og israelere, sier ambassadør Benny Dagan.

I Israel har statsminister Ehud Barak bedt om en juridisk vurdering for å utrede om man kan stemne for retten journalisten som skrev artikkelen i Aftonbladet, Donald Boström.

VERDIDEBATT: Fortjener Israel å kalles et demokrati?