Sveitserne stemte søndag for et forslag fra høyresiden om å forby nye minareter.
Resultatet av folkeavstemningen kom som en stor overraskelse. I forkant hadde meningsmålinger vist et knapt flertall mot forbudet, men opptellingen av stemmene viste at minaretforbudet ble vedtatt med god margin.
Da stemmene var talt opp i samtlige av landets 26 kantoner (kommuner), var resultatet et flertall på 57,5 prosent for minaretforbudet.
Forslaget ble kun avvist i fire kantoner, noe som innebærer at flertallet er bredt nok til at grunnloven kan endres.
Pinlig for regjeringen. Flertallet for minaretforbudet kan bli ytterst pinlig for den sveitsiske regjeringen, som har advart mot at forbudet kan «tjene interessene til ekstremistgrupper».
Nå lover regjeringen å rette seg etter folkets vilje og si nei til bygging av nye minareter. Samtidig forsikrer regjeringen om at vedtaket ikke vil få noen konsekvenser utover dette.
«Muslimer i Sveits vil akkurat som før være i stand til å praktisere sin religion alene eller i sammen med andre og leve i samsvar med sin tro,» heter det i en pressemelding fra regjeringen.
Justisminister Eveline Widmer-Schlumpf sier utfallet av folkeavstemningen er et resultat av frykt for islamisme, men påpeker at minaretforbudet ikke er noe effektivt virkemiddel mot slike tendenser.
Både den sveitsiske regjeringen og nasjonalforsamlingen har fordømt forslaget som et brudd på landets grunnlov, religionsfriheten og landets lange tradisjoner med toleranse.
Det er også frykt for at forbudet kan skade båndene til muslimske nasjoner.
Opphetet debatt. Utfallet er derimot en stor seier for det høyrepopulistiske Schweizerische Volkspartei (SVP), som fikk i stand folkeavstemningen da det i løpet av halvannet år greide å samle de 100.000 underskriftene som er nødvendig for å holde en folkeavstemning.
Folkeavstemningen førte til en opphetet debatt i Sveits. I et forsøk på å vinne stemmer kjørte SVP og deres tilhengere en plakatkampanje der en kvinne i niqab står foran et sveitsisk flagg gjennomhullet av minareter.
Tidligere har partiet gjort seg bemerket med en valgplakat der ei hvit sau sparker ei svart sau bort fra det sveitsiske flagget.
Søndag feiret partiet.
Vi er svært glade. Dette er en seier for folket, for Sveits, for friheten og for alle som ønsker seg et demokratisk samfunn, sa SVP-parlamentarikeren Walter Wobmann til sine partifeller.
Han sier målet med forbudet er å stanse «islamiseringen av Sveits».
Folk kan praktisere sin religion, det er ikke noe problem, men minareten er et mektig symbol på politisk islam og sharialov.
Fire moskeer med minaret. De fleste av Sveits 400.000 muslimer kommer fra det tidligere Jugoslavia, og ekstremisme er lite utbredt. Muslimene ber i lite prangende moskébygg, hvorav bare fire har minareter, ifølge nyhetsbyrået DPA.
En minaret er et tårn i tilknytning til moskeen.
Fra før er det forbud mot bønnerop fra moskeer i Sveits.
DISKUTÉR: Rastisk minaretvedtak?






