Rune Edvardsen kom til Norge rett før helga. Da hadde han nettopp vært i samtaler med opprørsleder Laurent Nkunda.

Edvardsen var i Kongo blant annet for å diskutere byggingen av en skole i området Nkundas hær har kontroll over. Han hadde møter med Nkunda bare få dager før opprørslederen ble arrestert.

Akkurat nå vet jeg ikke helt hva som vil skje med skolen. Om 14 dager kan vi kanskje få klarert hva som skjer. Vi hadde en plan om å sette i gang bygging i februar, men vi kan ikke sette menneskeliv i fare, sier Edvardsen til NRK Sørlandet.

Nå er det Rwanda som har makt over området der vi vil bygge skolen. De er inne med 7 000 mann, så vi avventer litt. Nå må vi se hvor lokalsamfunnet lander.

LES OGSÅ: Vil overta hele Kongo

Små fraksjoner. Tirsdag gikk rwandiske regjeringssoldater inn i Kongo for å fjerne opprørere i grenseområdet.

Nkunda ble invitert til samtaler i Rwanda, men ble tatt på senga og ble pågrepet. Jeg tror de nå har fjernet en mann som de visste de hadde en front mot. Nå kan de risikere at det kommer flere små fraksjoner som ser sin sjanse til å komme opp

og få makt i Kongo. Det kan komme en general her og en general der, som tar territorier, sier den daglige lederen for Troens Bevis.

KOMMENTAR: Fra Kongo til Gaza

Kjemper til siste mann. Ingen vet hva som vil skje de neste 14 dagene. Det kan roe seg ned, men det kan også bli en kanonkatastrofe. Dersom Rwanda har fått fritt leide fra Kongo til å ta ut Hutu-militsen som har slåss mot Nkunda i byttehandel mot at de leverer Nkunda til Kongos regjering, så vil det bli blodig fremover. Hutumilitsen kommer til å dope seg ned og kjempe til siste mann, for de har ingen steder å gå, sier Edvardsen.

LES OGSÅ: Grove brudd på menneskerettigheter