Spørsmålstegn. Amerikanske tjenestemenn setter nå spørsmålstegn ved hvor innstilt statsminister Benjamin Netanyahus regjering er på reelle forhandlinger med palestinerne, skriver The New York Times.
LES OGSÅ:
Obama-administrasjonen vurderer å legge fram et eget fredsforslag som skal danne grunnlag for forhandlinger mellom Israel og palestinerne.
Amerikanske tjenestemenn setter nå spørsmålstegn ved hvor innstilt statsminister Benjamin Netanyahus regjering er på reelle forhandlinger med palestinerne, skriver The New York Times.
Bakgrunnen er kunngjøringen av bygging av ytterligere 1.600 boliger i det okkuperte Øst-Jerusalem.
LES OGSÅ: Mitchell utset reise etter krise Israel-USA
Ny tilnærming. Flere i Obama-administrasjonen tar nå til orde for en ny tilnærming til konflikten, ifølge avisen.
- Dagens situasjon kommer ikke til å fungere, og tar oss ingensteds hen, sier en kilde til The New York Times.
Men om president Barack Obama legger fram sitt eget fredsforslag, kommer det trolig ikke til å skje før spesialutsendingen George Mitchell gjennom flere måneder har deltatt som mekler i indirekte samtaler mellom Israel og palestinerne.
- Ingen krise. Samtidig onsdag avviste Obama at det er en krise i forholdet mellom USA og Israel.
Forholdet mellom Israel og USA har vært svært anstrengt etter visepresident Joe Bidens mislykkede forsøk på å bringe partene til forhandlingsbordet i forrige uke.
LES OGSÅ: Lobbygruppe urolig over USAs Israel-kritikk
Israels kunngjøring om 1.600 nye boliger til jødiske bosettere har ført til at palestinerne nekter å ta del i de planlagte indirekte forhandlingene.
- Kunngjøringen av byggingen av nye boliger var ikke hjelpsom for å få til en fredsprosess, sa Obama onsdag kveld.
- Spesielt bånd. Men den amerikanske presidenten avviste altså at det er en krise mellom USA og Israel.
- Israel er en av våre nærmeste allierte. Det er et spesielt bånd mellom USA og Israel, og det kommer ikke til å forandre seg, sa Obama i et intervju med Fox News.
- Men venner er uenige av og til. USA og Israel har et felles ansvar for å unngå at de amerikanske forsøkene på å få til nye fredsforhandlinger forpurres, sa Obama videre.






