Under en tidvis kaotisk seanse med Tjostolv Molands og Joshua Frenchs motorsykkel parkert på gulvet foran dommerbordet, ble de to kryssforhørt om reisen fra Kisangani og drapet på Kasongo i nattemørket i jungelen.

Både hjelpesjåføren Kasimu Aradjabu og passasjeren Kefo Aila ble ført som vitner for å fortelle sine versjoner av hvordan de så Moland skyte Kasongo gjennom vinduet på bilen.

Det var ikke bare to motsatte versjoner som ble presentert om den skjebnesvangre dagen i jungelen, men det var også store sprik i forklaringene til de to eneste øyenvitnene til drapet.

Sekk illuderte bilen. En rektangulær sekk ble lagt på gulvet for å illudere bilen da den stanset i 20-tida 109 kilometer fra Kisangani på vei til Mambasa, som skulle være Molands og Frenchs første stopp på returreisen til Uganda.

Med kritt ble det markert hvor de forskjellige personene sa de var, og Moland og French måtte stadig stille seg opp på rett sted i forhold til sekken.

De stadige bevegelsene fram og tilbake var en velkommen avveksling for kroppen etter de utallige timene med å stå oppreist uten å få sette seg. Begge har hver dag vært tydelig slitne mot slutten av dagen.

Skjortene de to hadde på seg, ble lagt fram, og det nå velkjente bildet av Moland som ler mens han vasker bort blodet, ble vist fram.

De to nordmennene gjentok sin tidligere versjon om hvordan bilen stanset og de gikk ut for å urinere da de hørte skudd fra skogen og tok dekning ved siden av bilen før forvirringen var total.

Skyte i hodet. Kasimu Aradjabu på sin side bekreftet at han hørte skudd fra samme side som Moland og French hørte, noe han ikke har sagt tidligere. Men han bekreftet at han så Moland rope til sjåføren at han skulle komme ut, og deretter skyte ham.

Senere ga passasjeren Kefu Aila en lang og fargerik forklaring på sitt lokalspråk ingala. Hans forklaring avvek fra hjelpesjåførens på flere områder, ikke minst da det gjaldt skuddene fra skogen, som han sa han ikke hadde hørt.

Det var tidvis forvirring da nordmennene, hjelpesjåføren og deres respektive advokater i svarte kapper, oversetteren, observatører og flere journalister sto rundt sekken på gulvet.

Ifølge de tiltalte løp French videre fra bilen langs veien inn i mørket, mens Moland ropte ham tilbake, klatret opp på lasteplanet og ropte til French at han skulle kjøre. French sa han så liket av Kasongo ligge i veien før han satte seg inn i det blodige setet og ga gass.

Ulogiske forklaringer. I løpet av den lange, intense dagen gikk dommerne og aktor inn på en rekke elementer i de tiltaltes forklaring som de oppfattet som ulogiske, og det var også detaljerte diskusjoner om flere punkter i de andres forklaringer.

De to ble grillet av de militære dommerne på hvorfor de som erfarne militære ikke ble liggende i skjul bak bilen mens skytingen foregikk, og hvorfor de ikke trakk fram våpenet de hadde til å forsvare seg.

Aktor Jean-Blaise Bwa Mulundu stilte spørsmål ved hvordan skuddene fra skogen kunne ha drept sjåføren når de kom bak fra høyre på bilen og sjåføren satt foran til venstre. Gikk kula i en bue, spurte han.

Moland ble også konfrontert med en tidligere forklaring om at han så French lempe liket av Kasongo ut av bilen, men den første forklaringen avviste de to kontant.

Ikke optimistisk. – Nå trekker de fram de gamle avhørene igjen. De er håndskrevet og det er lett å se at de er skrevet om og strøket over etterpå. Slikt er det umulig å forsvare seg mot, sa French til NTB etterpå.

Dagens sesjon i retten gjør ham ikke mer optimistisk når det gjelder utfallet.

– Det er helt opplagt at de har bestemt seg for å ta oss, med manipulering og omgjøring av tegningene vi prøver å lage på gulvet, sier han og antyder igjen at de må vurdere å la være å anke om de blir dømt igjen.

– Det er helt tydelig at det ikke nytter med en rettssak her, sier han.