På sitt toppmøte i Beijing fredag ba de politiske lederne også Det internasjonale pengefondet (IMF) om hjelp. Allerede samme dag stilte fondet 200 milliarder dollar til rådighet for stater som har behov for å låne penger.

Lederne ble enige om å sette i verk effektive og omfattende reformer av det internasjonale valuta- og finanssystemet, heter det i en uttalelse fra toppmøtet.

Lederne ble også enige om å gjennomføre de nødvendige reformene raskt og i samråd med berørte parter og de relevante internasjonale finansinstitusjonene.

Over 40 europeiske og asiatiske land deltok på møtet.

Merkel møtte velvilje. Tyskland og Kina var blant deltakerne på toppmøtet i Beijing, og ett år etter Dalai Lama-krisen mellom de to landene er tonen igjen god. Kina er dessuten villig til å samarbeide tett med andre land for å løse finanskrisen.

LES OGSÅ: Merkel møtte kinesisk velvilje

Landene har nå et godt forhold, og det er tett kontakt på et høyt nivå, ifølge Kinas president.

Kina er også villig til å samarbeide i forkant av et møte som sammenslutningen G20 skal ha om finanskrisen om tre uker. Målet er å komme til enighet om hvordan krisen bør takles før G20-lederne møtes i Washington 15. november.

I samtalen med Merkel understreket Hu likevel at landene må hanskes med ulikheter på en ordentlig måte, og han fremholdt at det er viktig med «gjensidig respekt».

LES OGSÅ: Setter av 1.400 milliarder kroner

Kontakt med Tokyo. Også Japan var fornøyd med kinesernes holdning fredag etter at lederne i Tokyo og Beijing ble enige om å etablere direkte telefonkontakt som følge av finanskrisen.

Et utvidet forhold mellom Japan og Kina vil føre til global stabilitet og velstand, sa Japans statsminister Taro Aso.

Møtet i Beijing fant sted samme dag som børsene stupte både i Asia og Europa. Frykten øker for at krisen vil påføre en rekke industriselskaper store tap på grunn av redusert etterspørsel.

Den globale finanskrisen har stadig spredt seg og blitt verre, noe som har skapt et alvorlig sjokk for den globale økonomiske veksten, sa Kinas statsminister Wen Jiabao da han åpnet møtet.