Obamas oppfordring til republikanerne kom under presidentens tale om rikets tilstand natt til onsdag norsk tid.

I talen la han stor vekt på nødvendigheten av å satse på fornybar energi og grønn teknologi.

– I stedet for å subsidiere gårsdagens energi, så la oss heller investere i morgendagens, sa Obama.

Han la til at han vil be Kongressen om å fjerne flere milliarder dollar i oljesubsidier.

I tillegg lanserte han et nytt mål for den amerikanske energisektoren: Innen 2035 bør miljøvennlige energikilder stå for 80 prosent av strømproduksjonen.

Som eksempler på grønn energi nevnte han både naturgass og kullkraft med fangst og lagring av CO2, i tillegg til fornybare energikilder.

– For å nå dette målet, trenger vi alt sammen. Jeg ber Demokrater og Republikanere om å jobbe sammen for å få dette til å skje.

Budsjettsamarbeid. Demokraten Obama inviterte republikanerne også til å samarbeide om å bremse de offentlige utgiftene. Men Obamas kuttforslag er neppe store nok til å gjøre Republikanerne fornøyd.

– Enten beveger vi oss framover i fellesskap, eller så beveger vi oss ikke i det hele tatt. For utfordringene vi står overfor, er større enn parti og politikk, sa Obama i talen.

Han minnet om at Republikanerne gjorde det godt i kongressvalget i fjor høst.

– Med sine stemmer har det amerikanske folket bestemt at den politiske styringen nå er et ansvar som partiene deler.

Mye på spill. Obama advarte om at mye står på spill i amerikansk politikk, ikke bare hvem som vinner presidentvalget neste år. Veivalgene som tas nå, vil avgjøre om nye arbeidsplasser og næringer blir skapt i USA eller andre deler av verden.

For å begrense det voksende budsjettunderskuddet foreslår presidenten å fryse en del av de offentlige utgiftene de neste fem årene. I tillegg vil han kutte i noen av skattene som næringslivet må betale, noe som tyder på at han forsøker å bevege seg inn mot sentrum av amerikansk politikk

Men presidenten vil også tette hull i skattesystemet som næringslivet nyter godt av, og fjerne subsidieringen av amerikanske oljeselskaper. I stedet vil han bruke penger på utvikling av miljøvennlig teknologi.

Vil forbedre helsereformen. Obama var innom en lang rekke temaer i løpet av talen, blant annet den svært omstridte amerikanske helsereformen. I stedet for å forsvare den med nebb og klør, oppfordret han Republikanerne til å være med på å forbedre den.

Han var også innom krigen i Afghanistan, og insisterte på at de internasjonale styrkene der har tvunget Taliban på defensiven. Planen om å begynne å trekke ut nesten 100.000 soldater om et halvt år, står ved lag.