Norge ser alvorlig på rapporten og vil følge den opp i FNs menneskerettsråd.

Vi skal bruke store diplomatiske ressurser internasjonalt for å motvirke de perverse og giftige effektene av rapporten til Goldstone-kommisjonen, sa det israelske utenriksdepartementets talsmann Yigal Palmor onsdag.

Israel frykter særlig anbefalingen om at FNs menneskerettighetskommisjon sender rapporten til Den internasjonale straffedomstolen dersom Israel ikke iverksetter en uavhengig gransking. Det kunne ende i tiltaler mot israelske politikere som var involvert i krigen.

LES OGSÅ: Israels bruk av hvitt fosfor var ulovlig

Målet er å hindre en utvikling som ender med at Israel trekkes for Den internasjonale straffedomstolen i Haag, sier en tjenestemann, ifølge avisa Haaretz.

Norsk oppfølging. Utenriksminister Jonas Gahr Støre mener FN-rapporten som ble offentliggjort i går, fremsetter svært alvorlige påstander om brudd på humanitærretten under Gaza-konflikten, og varsler at Norge aktivt vil følge opp rapporten i FNs menneskerettighetsråd.

Kommisjonen har nedlagt et omfattende arbeid som nå krever aktiv oppfølging. Rapporten fremsetter svært alvorlige anklager. Som medlem i FNs menneskerettighetsråd vil vi i første omgang arbeide for at rapporten får en så grundig behandling som mulig når den fremlegges for behandling i Menneskerettighetsrådet 29. september, sier utenriksminister Støre i en pressemelding onsdag ettermiddag.

LES OGSÅ:

Soldater forteller fæle historier fra Gaza

Kommisjonens rapport peker på at det fra Israels side skal være begått en rekke alvorlige brudd på humanitærretten, muligens også forbrytelser mot menneskeheten. Samtidig konkluderer kommisjonen også med at palestinske væpnede grupper begikk krigsforbrytelser i konflikten, i tillegg til mulige forbrytelser mot menneskeheten, ved sine gjentatte rakettangrep mot sivile i det sørlige Israel.

Jeg legger merke til at Goldstone-kommisjonen har vurdert begge sider i konflikten. Fra norsk side har vi tidligere understreket behovet for en uavhengig gransking av påstandene om brudd på internasjonal humanitærrett i forbindelse med operasjonen i Gaza tidligere i år.

Fra norsk side har vi også lagt vekt på viktigheten av at ansvarlige for eventuelle brudd på humanitærretten blir stilt til ansvar, sier utenriksministeren.

LES OGSÅ: NRK ble nedringt etter Gaza-debatt

Brannslukking. Statsminister Benjamin Netanyahu møtte sine fremste rådgivere etter at rapporten ble offentliggjort. De kom til at både Netanyahu, Israels president og forsvarsministeren skal ringe til sine motparter rundt om i verden for å legge fram sitt syn på rapporten som ensidig.

En talsmann for regjeringen, Mark Regev, sier at Israel avviser kravet fra FN om en uavhengig gransking. Han insisterer på at det allerede er gjennomført granskinger og at resultatene kan ankes.

Menneskerettighetsgrupper i Israel og i andre land kaller disse granskingene hvitvasking. De ber også om uavhengig gransking.

Nærmere 1.400 palestinere, de fleste sivile, og 13 israelere, hvorav tre sivile og ti soldater, ble drept i løpet av den tre uker lange krigen. Granskningen ble ledet av den sørafrikanske dommeren Richard Goldstone, som tidligere har vært sjefanklager ved FNs krigsforbryterdomstoler for det tidligere Jugoslavia og Rwanda.