Dødsraten for barn under fem år er kraftig på vei ned. Hver dag overlever 10.000 flere barn enn i 1990.
Generalsekretær Kjersti Fløgstad i Unicef Norge sier at den kraftige nedgangen i barnedødelighet er et lysende eksempel på hva som er mulig å få til når bistand kombineres med gode prioriteringer i de fattige landene:
Derfor er det rystende når man fra enkelte hold i den norske valgkampen har fått høre generelle påstander om at bistand ikke virker. Uten høy bistand fra Norge og andre land hadde vi aldri sett disse resultatene som har reddet livet til millioner av barn, sier Fløgstad.
Ned 28 prosent. Statistikken for 2008 sammenlignet med 1990 innebærer forskjellen på liv og død for 3,7 millioner barn bare i fjor:
" I 1990 døde 12,5 millioner barn under fem år. Det vil si at 90 av 1.000 barn i denne aldersgruppen ikke overlevde.
" I fjor var antallet døde i denne aldersgruppen redusert til 8,8 millioner barn. Dødsraten var redusert til 65 av 1.000.
" Det innebærer en nedgang på 28 prosent i løpet av de 18 årene som er gått siden 1990.
" Hver eneste dag i fjor overlevde 10.000 flere barn enn i 1990, tross sterk befolkningsøkning, ifølge de nye beregningene fra UNICEF, Verdensbanken og WHO.
Dette forteller oss at det nytter. Enkle tiltak som amming, vaksinering, myggnett mot malaria og vitamin A gir resultater. Nå må vi sørge for at enda flere kvinner og barn får disse tilbudene i landsbyene der de bor, sier Fløgstad.
Tusenårsmål. Selv om 10.000 flere barn overlever daglig nå sammenlignet med 1990, er det langt igjen til FNs ambisiøse tusenårsmål om å kutte barnedødeligheten med to tredjedeler innen 2015. En omfattende studie fra Verdens helseorganisasjon (WHO) tidligere i år konkluderte med at målet ikke vil bli innfridd med dagens innsats.
Helseeksperter påpeker at barnedødeligheten har gått ned i land og områder som har økt innsatsen med enkle og rimelige tiltak. Det handler om at flere barn får vaksiner, flere barn sover under myggnetting som hindrer malaria, og flere barn får Vitamin A. Bedringene skjer over hele verden, også i svært fattige land som Malawi i Afrika.
Mens mer enn hvert femte barn under fem år i Malawi døde i 1990, døde bare ett av ti malawiske barn i denne aldersgruppen fjor. En medvirkende årsak er at Malawi har satt inn begrensede midler på rimelige og effektive tiltak som myggnetting. Hvert fjerde barn sover i dag under myggnett, sammenlignet med bare tre prosent i 2000.






