Kjent amerikansk predikant mener Haiti selv har skyld i jordskjelvet.
DEBATT: Hva mener du om Robertsons påstand om Guds straffedom?
Seks flyktninger har laget musikal om den hemmelige dødsleiren Yodok i Nord-Korea.
Les historiene deres
Europas største kristne nyttårskonferanse fant sted i Poznan i Polen. Et brorskap fra Taizé i Frankrike står bak. Polske kristne og Taizés arbeid ble forent allerede under jernteppet.
Les mer| NTB og Johannes Morken | |
| Publisert 14.01.2010 kl 07:30 Oppdatert 14.01.2010 kl 13:31 |
– Noe skjedde for lenge siden i Haiti, og folk vil kanskje ikke snakke om det, sier den 80 år gamle kristenkonservative predikanten som en gang prøvde å bli republikanernes presidentkandidat.
Han sier at haitierne, som en gang var under hælen til Frankrike, kom sammen og inngikk en avtale med djevelen om han hjalp dem å bli fri.
LES OGSÅ: Clinton: – Bibelsk tragedie ramma Haiti
– De sa, vi skal tjene det om du får oss fri fra franskmennene. Det er sant. Og så, sa djevelen at det var en avtale, sa Robertson på sitt radioprogram «The 700 Club» onsdag.
Han sammenlignet Haiti med nabolandet Den dominikanske republikk, som han sa er velstående, full av feriesteder osv.
– I Haiti er det desperat fattigdom. Samme øya. De trenger å vende seg til Gud, sa han videre.
LES OGSÅ: Frelsesarmeen frykter kriminelle på Haiti
Robertson vant over George Bush den eldre i primærvalget i Iowa i 1988, men nådde til slutt ikke fram. Han utløste i 2005 raseri da han oppfordret USAs regjering til å ta livet av Venezuelas president Hugo Chávez.
Robertson har tidligere knyttet naturkatastrofer og terrorangrep til fri abort-lovgivningen i USA. Rett etter at orkanen Katrina hadde herjet i New Orleans og Louisiana i september 2005, kom Robertson med sin egen teori:
LES OGSÅ: Over 100.000 kan ha omkommet i Haiti-skjelvet
«Vi har drept over 40 millioner ufødte babyer i USA», sa Robertson. han fortalte at han hadde lest en bok om hvordan Gud i Det gamle testamentet snakket til de som spilte uskyldig blod. han fortalte at forfatteren skrev at «landet vil spy deg ut», skriver CNN.
DEBATT: Hva mener du om Robertsons påstand om Guds straffedom?
Kristenliv Mener kirkeloven er usammenhengende når den automatisk gir barn medlemskap i Den norske kirke dersom bare én av foreldrene også er medlem. Les mer
Kristenliv Men biskopen som har vært en av de hardeste motstanderne brukte ikke stemmeretten sin da Kirkerådet avgjorde saken.
Hva synes du? Diskutér på verdidebatt.no Les mer
Flere tusen av tidligere statsminister Thaksin Shinawatras tilhengere vil demonstrere og vise sin misnøye med regjeringen.
Verste krise mellom USA og Israel på årtier
Telenor nekter SMS-er for Haiti
Bortføring skremmer hjelpeorganisasjoner
Israels arbeiderparti truer med regjeringskrise
Lørdag kveld vanket heder og ære til norske musikere. Alexander Rybak stakk av med den gjeveste prisen.
Les mer
Jordskjelv i Chile, togulykken i Belgia, olympiske leker, nyfriserte hunder og indisk fargefestival.
Se bildene fra byrået
Det er bare tull at barn ikke liker fisk. På kokkekurs spiser de den til og med rå.
Se bildene her
Hinduer, buddhister, sikher markerer i disse dager festivalen holi – en feiring av gode avlinger og jordas fruktbarhet.
Se bildene
Jentegruppa Seven lanserer i disse dager sin femte CD. Seven har tilsammen solgt over 40.000 cdplater og holder mer enn 60 konserter i året. Jentene fikk låne et kamera da de dro til Oslo for å fortelle om den ny plata.
Les merFrp-leder Siv Jensen vil legge ideologi og kampsaker til side og samarbeide med statsminister Jens Stoltenberg om eldreomsorg.
SV ut mot oljesmurte pengespill
Priser Vårt Land for verdidebatt
Mener kirkeloven er usammenhengende når den automatisk gir barn medlemskap i Den norske kirke dersom bare én av foreldrene også er medlem.
Paven godkjente bolig for pedofil prest
Lækjedomsmøte skapar debatt på Sunnmøre
Kirken i Tyskland beklager overgrep
EU-gruppe skal beskytte kristne
Kirken vurderer nei til «førsterett» på barn