Byggevirksomheten i de israelske bosetningene på Vestbredden er ulovlig, slår USAs utenriksminister Hillary Clinton fast.
Du & jeg
Vårt Lands samlivsekspert Torbjørn Nordvoll har en skjennepreken til kvinnene.
DEBATT: Hva
mener du om skjenneprekenen til kvinnen?
Les mer
Seks flyktninger har laget musikal om den hemmelige dødsleiren Yodok i Nord-Korea.
Les historiene deres
Europas største kristne nyttårskonferanse fant sted i Poznan i Polen. Et brorskap fra Taizé i Frankrike står bak. Polske kristne og Taizés arbeid ble forent allerede under jernteppet.
Les mer| NTB | |
| Publisert 04.11.2009 kl 13:18 Oppdatert 09.11.2009 kl 10:07 |
– Vi godtar ikke lovligheten av bosetningsaktiviteten og har sterk tro på at det vil være en fordel om det blir slutt på både nåværende og framtidig aktivitet i bosetningene, sa Hillary Clinton.
Israel nekter å etterkomme kravene fra omverdenen og stanse utvidelsen av bosetningene i de okkuperte palestinske områdene, noe som er et absolutt krav fra palestinsk side for å gjenoppta forhandlinger om en fredsavtale.
LES OGSÅ: – Israel godkjenner utvidelse av bosetning
Dårlig mottatt. Israels statsminister Benjamin Netanyahu hevdet nylig at byggevirksomheten var trappet noe ned, noe han høstet ros fra Clinton for.
At den amerikanske utenriksministeren unnlot å gjenta USAs tidligere krav om full byggestans, ble ikke godt mottatt i araberverdenen.
Clinton, som tidligere i uka deltok på et arabisk toppmøte i Marokko, skulle etter planen ha returnert til Washington onsdag. Uro omkring den påståtte kursendringen fikk henne i stedet til å reise til Egypt.
Foruten å ha samtaler med president Mubarak, møtte Clinton også sin egyptiske kollega Ahmed Abul Gheit og Egypts mektige etterretningssjef Omar Suleiman i Kairo onsdag.
LES OGSÅ: Krise på Gaza
– Ulovlige. Også i Marokko forsikret Clinton at USAs syn på de israelske bosetningene er uendret, og hun sa at Netanyahu-regjeringens politikk på dette området «fortsatt er et stykke unna det som vi vil karakterisere som vår posisjon.»
Onsdag gjentok hun dette, og understreket at den israelske regjeringens syn på bosetningene ikke har støtte i Washington.
– Det er ikke hva vi ønsker. Vi vil ha slutt på dette for evig og alltid, sa Clinton.
LES OGSÅ: – Israelske soldater banket opp palestinske barn
Et hinder. Storbritannias utenriksminister David Miliband var like klar da han kommenterte de israelske bosetningene under et besøk i Jordan tirsdag.
– Bosetningene er ulovlige og etter vårt syn et hinder i arbeidet med å komme fram til en fredsavtale mellom israelere og palestinere, sa Miliband.
LES OGSÅ: Bosettere raserte graver på Vestbredden
Kristenliv – Soknepresten lyver, hevdet politiadvokat Arne Kjønstad i sin prosedyre i Valle tingrett i går. Les mer
Kristenliv Sangeren snakker ut om sin kristne tro. Les mer
Elton John under press for å boikotte Israel
– Jesus ville ikke hatt biskoper i Overhuset
12-år gammal jente krev skilsmisse frå 80-åring
Toyota tilbakekaller nyeste Prius-modellen
Haiti: Mann funnet etter 27 dager under skjelvruiner
Voldsom eksplosjon i USA-kraftverk
Dersom programleder Jathushiga Bridget Rajah stotrer, stanser hun arbeidet til 20 kollegaer.
Se hvordan Åpen himmel lages
Soknepresten i Aurskog i Akershus bygde en hel kirke i is sammen med disippelgruppa.
Se bildene
De norske biskopene har vært på solidaritetsreise til Det hellige land.
Se bildene
De niende Glogerfestspillene er i gang på Kongsberg. Brodermord i barokkdrakt og magisk teater som oppstår av musikk er to av mange ingredienser. Glogerfestspillene på Kongsberg spenner vidt og fokuserer i år spesielt på det visuelle.
Her kan du se bilder fra noen av arrangementene.
Se bildeneBrox advarer KrF mot å bli mer som de andre partiene
With ut mot KrF-Hansen for «pol i alle kommunar»
Kongen sa nei til kongebarn i Den olympiske komite
Veteranar glad for debatt om vedkjenningsplikta i KrF
Troende kreftsyke søker oftest til alternative behandlere
– Soknepresten lyver, hevdet politiadvokat Arne Kjønstad i sin prosedyre i Valle tingrett i går.
– Megakirkene er surrogat for småbylivet
Inger Lise Rypdal brast i gråt etter Jesus-spørsmål