– Dette er ikke et nytt korstog

I morgen stemmer Berlin om religion skal inn i skolen igjen. Katolikker får kritikk for å piske opp stemningen.

Saken er fisk

Vi & vårt Bare tull at barn ikke liker fisk. På kokkekurs spiser de den til og med rå. Les mer

Terningkast:

Slitasje i Knausgårds fjerde Min kamp-bok

Bøker Sex, drugs og rock'n'roll er ikkje nok, meiner vår meldar. Les mer

Rømte fra dødsleir

Seks flyktninger har laget musikal om den hemmelige dødsleiren Yodok i Nord-Korea.

Les historiene deres

Se bildene: Nyttår med Taizé

Europas største kristne nyttårskonferanse fant sted i Poznan i Polen. Et brorskap fra Taizé i Frankrike står bak. Polske kristne og Taizés arbeid ble forent allerede under jernteppet.

Les mer

Christian Nicolai Bjørke

Publisert 25.04.2009 kl 12:06 Oppdatert 25.04.2009 kl 12:09

Tips en venn på e-post:

Politiker Petra Pau beskylder katolikkene for å piske opp stemningen foran folkeavstemningen i Berlin søndag. Foto: Markus Schreiber

I store deler av Tyskland har elevene valget mellom religion- eller etikkundervisning. I Berlin, derimot, ble det i 2006 bestemt at kun etikkundervisning skulle være obligatorisk.

Loven ble vedtatt på grunn av bekymring over den mangelfulle integrasjonen av byens muslimer. Et æresdrap på en muslimsk kvinne sparket det hele i gang, skriver BBC.

Forandre. Lovvedtaket ga ild til kampanjen «Pro Reli», der kristne og visse muslimske grupperinger har gått sammen for å forandre loven fra 2006.

Tysklands kansler Angela Merkel har gitt sin støtte til kampanjen.

I morgen går befolkningen i Berlin til stemmeurnene for å stemme over hvorvidt skoleelever skal få lov til å velge mellom trosbasert religionsundervisning og faget etikk.

Forskjeller. Forsvarerne av etikkundervisningen hevder at religionsundervisningen kun forsterker sosiale forskjeller og etablerer en overveiende kristen dagsorden.

– Det er en folkeavstemning, ikke et nytt korstog, sier venstrefløypolitikeren Petra Pau, som har anklaget katolikkene i Pro Reli-kampanjen for å piske opp en fiendtlig stemning.

Ifølge meningsmålinger står de to leirene likt. Minst 600.000 må stemme for at forslaget skal være gyldig. Tilhengerene mobiliserer med å henge opp plakater, men de blir revet ned av motstanderne, ifølge BBC.

TV-kanal fronter
ånder og demoner

Samfunn Den ensidige fremstillingen av religion blir fortiet i offentligheten, mener forsker. Les mer

Israelerne provoserer med nye bosetninger

Verden Har gitt grønt lyst for bygging av 1.600 nye hjem for jødiske bosettere i Øst-Jerusalem. Les mer

Vanskeligere å nekte homofile jobb i trossamfunn

Samfunn Likestillingsminister Lysbakken: Har nå fått klarere regler. Les mer

Biden: Nye muligheter i Midtøsten

Verden Israelerne og palestinerne har nå en sjanse til å skape ny bevegelse i fredsprosessen, mener USAs visepresident Joe Biden. Les mer

Israelerne provoserer med nye bosetninger

Verden Har gitt grønt lyst for bygging av 1.600 nye hjem for jødiske bosettere i Øst-Jerusalem. Les mer

Krever rettssak i Nigeria

Verden Volden får fortsette fordi ingen holdes ansvarlig, mener Human Rights Watch. Les mer

Se bildene: Spellemannsprisen

Lørdag kveld vanket heder og ære til norske musikere. Alexander Rybak stakk av med den gjeveste prisen.

Les mer

Se bildene: Reuters beste

Jordskjelv i Chile, togulykken i Belgia, olympiske leker, nyfriserte hunder og indisk fargefestival.

Se bildene fra byrået

Sjømat i siget

Det er bare tull at barn ikke liker fisk. På kokkekurs spiser de den til og med rå.

Se bildene her

Se bildene: Fargerik festival

Hinduer, buddhister, sikher markerer i disse dager festivalen holi – en feiring av gode avlinger og jordas fruktbarhet.

Se bildene

Se bildenen: Seven-jentenes bildeblogg

Jentegruppa Seven lanserer i disse dager sin femte CD. Seven har tilsammen solgt over 40.000 cdplater og holder mer enn 60 konserter i året. Jentene fikk låne et kamera da de dro til Oslo for å fortelle om den ny plata.

Les mer

Kontakt Vårt Land

Telefon: 22 310 310
Telefax: 22 310 305
E-post: sentral@vl.no
Adresse: PB 1180 Sentrum, 0107 Oslo
Besøksadresse: Grubbegt. 6, Oslo
Mandag-fredag: 08.00-16.00
Lørdag: 08.00-12.00

Tips redaksjonen

Telefon: 22 310 310 (fra 16: 22 310 425)
Telefax: 22 310 405
E-post: tips@vl.no
SMS/MMS: Send VLTIPS til 2005
Mobilutgave: mobil.vl.no
Twitter: @vaartland
Facebook: Avisen Vårt Land

Om Vårt Land

Sjefred./adm.dir.: Helge Simonnes
Redaksjonssjef: Reidar Kristiansen
Utviklingsred.: Ingrid Erøy Fagervik
Viseadm. dir.: Harald Solberg
Annonsedir.: Anders Briså
Vaktsjef redaktør: Vakthavende i dag
Webmaster: Jannie Solset

Kundesenter

Telefon abonnement: 22 310 350
E-post: vl@kundesenter.com
Telefon annonse: 22 310 310
E-post: annonse@vl.no
Arkiv: arkiv@vl.no
Familie: familie@vl.no VLFAMILIE til 2005 (1,-)
Debatt: debatt@vl.no VLDEBATT til 2005 (1,-)

Redaktøransvar