Rabbinere vil boikotte bibelkonkurranse

Rabbinere oppfordrer til å boikotte bibelkonkurranse fordi en av finalistene er messiansk jøde.

Saken er fisk

Vi & vårt Bare tull at barn ikke liker fisk. På kokkekurs spiser de den til og med rå. Les mer

Terningkast:

Slitasje i Knausgårds fjerde Min kamp-bok

Bøker Sex, drugs og rock'n'roll er ikkje nok, meiner vår meldar. Les mer

Rømte fra dødsleir

Seks flyktninger har laget musikal om den hemmelige dødsleiren Yodok i Nord-Korea.

Les historiene deres

Se bildene: Nyttår med Taizé

Europas største kristne nyttårskonferanse fant sted i Poznan i Polen. Et brorskap fra Taizé i Frankrike står bak. Polske kristne og Taizés arbeid ble forent allerede under jernteppet.

Les mer

Erlend Friestad

Publisert 03.05.2008 kl 12:45 Oppdatert 04.05.2008 kl 10:22

Tips en venn på e-post:

Foto: Håvard Sæbø

– Vi må ikke gi Jesus-troende legitimitet ved å la dem delta i bibelkonkurransen. De messianske misjonerer på svært sostifikerte måter, sier rabbiner Shlomo Aviner, ifølge Jerusalem Post.

Den internasjonale bibelquizen er en årlig happening på Israels frigjøringsdag. Da samles jøder fra hele verden for å kappes i hvem som har mest kunnskap om de jødiske skriftene.

Boikottaksjonen ble satt i gang da Yad L'Achim, en jødisk antimisjonsorganisasjon, oppdaget at en av deltakerne er messiansk jøde – en jøde som tror at Jesus er Messias.

Den messianske jøden Bat-El Levi vant finaleplassen ved å vinne den nasjonale konkurransen for statlige skoler. Hun er en av fire finalister som deltar fra Israel.

Det israelske utdanningsdepartementet sier til Jerusalem Post at konkurransen kun er åpen for jødiske elever, men at Levi var jødisk og kan derfor ikke diskvalifiseres fra konkurransen.

Calev Myers, leder for en gruppe advokater som representerer messianske jøder, kaller boikottaksjonen et tegn på svakhet.

– Hvis deltakelsen til én messiansk jøde er nok til å ryste verdenen til disse rabbinerne, er det et tegn på at fundamentet deres er svakt, sier han.

– Det er på tide at de blir fratatt monopolet på å definere hvem som er jøder, sier Myers.

TV-kanal fronter
ånder og demoner

Samfunn Den ensidige fremstillingen av religion blir fortiet i offentligheten, mener forsker. Les mer

Israelerne provoserer med nye bosetninger

Verden Har gitt grønt lyst for bygging av 1.600 nye hjem for jødiske bosettere i Øst-Jerusalem. Les mer

Vanskeligere å nekte homofile jobb i trossamfunn

Samfunn Likestillingsminister Lysbakken: Har nå fått klarere regler. Les mer

Biden: Nye muligheter i Midtøsten

Verden Israelerne og palestinerne har nå en sjanse til å skape ny bevegelse i fredsprosessen, mener USAs visepresident Joe Biden. Les mer

Israelerne provoserer med nye bosetninger

Verden Har gitt grønt lyst for bygging av 1.600 nye hjem for jødiske bosettere i Øst-Jerusalem. Les mer

Krever rettssak i Nigeria

Verden Volden får fortsette fordi ingen holdes ansvarlig, mener Human Rights Watch. Les mer

Se bildene: Spellemannsprisen

Lørdag kveld vanket heder og ære til norske musikere. Alexander Rybak stakk av med den gjeveste prisen.

Les mer

Se bildene: Reuters beste

Jordskjelv i Chile, togulykken i Belgia, olympiske leker, nyfriserte hunder og indisk fargefestival.

Se bildene fra byrået

Sjømat i siget

Det er bare tull at barn ikke liker fisk. På kokkekurs spiser de den til og med rå.

Se bildene her

Se bildene: Fargerik festival

Hinduer, buddhister, sikher markerer i disse dager festivalen holi – en feiring av gode avlinger og jordas fruktbarhet.

Se bildene

Se bildenen: Seven-jentenes bildeblogg

Jentegruppa Seven lanserer i disse dager sin femte CD. Seven har tilsammen solgt over 40.000 cdplater og holder mer enn 60 konserter i året. Jentene fikk låne et kamera da de dro til Oslo for å fortelle om den ny plata.

Les mer

Kontakt Vårt Land

Telefon: 22 310 310
Telefax: 22 310 305
E-post: sentral@vl.no
Adresse: PB 1180 Sentrum, 0107 Oslo
Besøksadresse: Grubbegt. 6, Oslo
Mandag-fredag: 08.00-16.00
Lørdag: 08.00-12.00

Tips redaksjonen

Telefon: 22 310 310 (fra 16: 22 310 425)
Telefax: 22 310 405
E-post: tips@vl.no
SMS/MMS: Send VLTIPS til 2005
Mobilutgave: mobil.vl.no
Twitter: @vaartland
Facebook: Avisen Vårt Land

Om Vårt Land

Sjefred./adm.dir.: Helge Simonnes
Redaksjonssjef: Reidar Kristiansen
Utviklingsred.: Ingrid Erøy Fagervik
Viseadm. dir.: Harald Solberg
Annonsedir.: Anders Briså
Vaktsjef redaktør: Vakthavende i dag
Webmaster: Jannie Solset

Kundesenter

Telefon abonnement: 22 310 350
E-post: vl@kundesenter.com
Telefon annonse: 22 310 310
E-post: annonse@vl.no
Arkiv: arkiv@vl.no
Familie: familie@vl.no VLFAMILIE til 2005 (1,-)
Debatt: debatt@vl.no VLDEBATT til 2005 (1,-)

Redaktøransvar