Knutby-tragedien skader fortsatt frikirkene

Pinsevenner og frikirkelige føler fortsatt mistillit og fordommer på kroppen – ni år etter Knutby-dramaet.

Det er gått ti år og siden dommen, og nå kan Helge Fossmo be om å bli sluppet fri. Men pastor i Knutby blir nordmann-svensken neppe igjen.
Publisert Sist oppdatert

Menighetsdramaet i Knutby i 2004 endret folks inntrykk av pinsevenn- og frikirkemenigheter i negativ retning. Det mener 60 prosent av pastorene som har svart på en omfattende rundspørring i den svenske avisen Dagen.

Dypdykk. Ni år etter drapet og drapsforsøket i pinsemenigheten Filadelfia i Knutby, en liten bygd øst for Uppsala, har avisen gjort dypdykk for å kartlegge de langsiktige effekter av skandalesaken som ble den svenske rettshistoriens mest medieomtalte sak. Ord som «pastor», «menighet» og «Gud» – ofte koblet til «sex», ble flittig brukt i mediene.

Over natten ble pinsekirker kalt «sekter» og oppslutningen om mange av deres aktiviteter, fremfor alt blant barn, ble dramatisk redusert.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP