«Samtalene mellom biskop Erling Pettersen og Carissimi-prestene i Stavanger er nå avsluttet. Biskopens konklusjon er at det ikke gis noen form for alternativt tilsyn, og at Carissimi-prester ikke har anledning til å reservere seg mot gudstjeneste- og nattverdfellesskap med biskopen», skriver Dag Øivind Østereng i en pressemelding på vegne av Carissimi.
LES MER: Carissimi: Vår agenda er død
Stavanger-prestene som tilhører Carissimi møtte fredag Stavanger-biskop Erling Pettersen til samtaler om deres ønske om alternativt tilsyn. Prestene og biskopen har møttes til flere samtaler det siste året.
Høsten 2007 skrev et stort antall prester i Den norske kirke under på oppropet «For enhetens skyld». Prestene ville med dette markere sitt brudd med såkalte homofili-liberale biskoper, og ønsket seg alternative tilsynsordninger. Carissimi-prestene i Stavanger har ønsket å få til en ording der noen andre enn biskop Pettersen fører tilsyn med dem. Dette er en ordning som ikke finnes i kirken i dag.
LES MER: Pettersen møter Carissimi
På møtet fredag la biskopen fram et brev med sin beslutning om at alternativt tilsyn ikke kan innfris.
«Slik vår kirke ser det, kan det i kirken bare være ett nattverdfellesskap.(...) Ved å bevare nattverdfellesskapet som ett, utfører biskopen sin tjeneste som evangelieformidler og enhetsbærer. Stavanger biskop vil derfor ikke åpne for at medarbeidere kan reservere seg fra nattverdfellesskap med biskopen, for eksempel under visitas. Det hører med til tjenesten i kirken å kunne delta i dette», skriver biskopen i brevet.
Carissimi-prestenes reagerer på dette, men vil avvente hvilke følger det får:
«Den konklusjon biskopen i Stavanger nå har trukket, innebærer i realitet at Carissimi-prestene har fått beskjed om å innordne seg eller å avslutte sin kirkelige tjeneste. Hvilke konsekvenser dette får, gjenstår å se.»