På SVs landsstyremøte søndag sa Solhjell at han vil besøke minst to skoler i uken fram til jul for å bli bedre kjent med de utfordringene skolene står overfor.
Det bekymrer den nye kunnskapsministeren at ett av fem barn fortsatt ikke lærer å lese godt nok i løpet av de første skoletrinnene. Nå vil han sette alle kluter til for at alle skolebarn skal lære å lese og skrive.
Uten barnehage. Solhjell understreker at språkopplæringen må starte allerede i barnehagene. Men ett av fem barn går ikke i barnehage, derfor må disse fanges opp på annen måte, påpeker Solhjell.
– Regjeringen vurderer et system som tilbyr språkopplæring til barn som trenger det og som ikke går i barnehage. Det gjenstår ennå mye arbeid før vi har konkrete tiltak på bordet, men vi jobber med saken, sier Solhjell til NTB.
Lese. For å bedre norskkunnskapene vil han også legge større vekt på leseopplæring de første årene i skolen og økt leksehjelp på skolen.
– Vi må også øke timetallet i norsk, og lesing må være gjennomgående i alle fag- i tråd med Soria Moria-erklæringen, sier Solhjell.






