Kvinner bør kunne få utført fri abort etter 12. uke i svangerskapet hvis barnet hun bærer på har en sykdom, skriver FpUs leder Ove Vanebo i et innlegg i det liberale tidsskriftet Minerva. Han argumenterer med at et sorteringssamfunn må være kjennetegnet av at samfunnet velger hvem som skal få leve, mens fri abort innebærer at kvinnen selv får bestemme. Det er også uklart når et ufødt barn har rettsvern, påpeker han.
VÅRT LAND MENER:
Livets rett. Vanebo sporer av i debatten, mener KrFU-leder Kjell Ingolf Ropstad.
Vanebo forsøker å dreie debatten mot hvem som skal ha rett til å velge, fremfor hvem som skal ha rett til å leve, sier han.
Ropstad er skuffet over at FpUs leder ikke følger etter Høyre og Unge Høyre, som har gått inn for forbud mot abort etter 12. uke. KrFU-lederen mener mer støtte til vanskeligstilte gravide kvinner og tilbud om gratis prevensjon fram til man er blitt 25 år bør være veien å gå.
LES OGSÅ: Høyre vil stramme inn abortlov
FpUs moderparti har stilt sine representanter fritt i spørsmålet om fri abort. Ropstad etterlyser klarere tale.
Jeg synes Siv Jensen burde gå ut og forsvare fosterets rett til å leve. Menneskets ukrenkelige verdi bør være en bærebjelke i et liberalt parti, fastslår Ropstad.
Selvbestemmelse. Vanebo fastholder at selvbestemmelse er viktigst. Han viser til at aborttallene i Europa går ned.
Vi ser ikke drastiske endringer i aborttallene avhengig av om abort er selvbestemt eller ikke. Derfor må vi først og fremst ta hensyn til selvbestemmelsen. Abortene blir som regel utført uansett, sier han.
FpU-lederen viser til at Sverige og Storbritannia tillater fri abort inntil 18. uke, og mener det ikke truer menneskeverdet i disse landene.
Vi kan selvfølgelig føre en lang diskusjon om når mennesket får rettigheter. Aborter vil skje uansett, og da er det viktig å ha en mest mulig skånsom ordning, mener han.
Støtter Vanebo. Sosialistisk Ungdom har programfestet ønske om utvidelse av fri abort til 16. uke. Leder Mali Steiro Tronsmoen støtter opp om Vanebos forslag om å utvide retten med ytterligere to uker.
Kvinnen skal selv bestemme om hun vil beholde fosteret. Hun gjør de beste vurderingene. Det at man etter 12. uke ikke får bestemme selv, er et stort problem, sier hun.
Tronsmoen mener hensynet til kvinnen må gå foran.
Menneskelivet starter ved fødselen, og hensynet til jenter og kvinner som ikke ønsker å fullføre svangerskapet må gå foran hensynet til et foster. Jeg synes det er merkverdig at KrFU mener at barn som ikke er ønsket bør komme til verden. Å nekte kvinner å ta abort, kan også ødelegge kvinners liv, utdyper hun.






