31. januar innvilget UDI region Vest søknad om å flytte fra mottak på Bømlo. De fikk nytt mottak i Førde. 11. februar fikk ekteparet beskjed om at UDI ikke trodde at de hadde skiftet tro. De fikk avslag på asylsøknaden.

– Hvordan er det mulig at UDI 31. januar lar et ektepar bytte mottak FORDI de har konvertert mens de 11. februar avslår asylsøknad fordi de IKKE er kristne?

– For det første vet ikke mottaket hvorfor de har søkt beskyttelse. Det står ikke i flyttevedtaket at de får flytte fordi de er konvertitter. Det ble ikke gjort en vurdering av det, men de ble flyttet fordi det var vanskelig for dem i mottaket, sier assisterende avdelingsdirektør Tone Loge Tveter i asylavdelingen i UDI.

– Mottaket vurderer ikke. Vårt Land fortalte i forrige uke om ekteparet Mahshid Bolanda og Ali Karimian som ikke fikk flytte fra Bergum mottak i Førde til tross for at de på nytt følte seg truet av muslimer på mottaket. Paret kommer opprinnelig fra Afghanistan, men har bodd i Iran siden de var barn.

– Sissel Mehammer i UDI region Vest sier til oss at ekteparet nettopp ble flyttet fordi det var problem fordi de var konvertitter?

– De sier til oss at ekteparet påstod at det var bråk fordi de var konvertert. Fordi det var uro og vanskelig for dem, fikk de flytte. Men de har ikke gått inn i en vurdering om de er konvertitter eller ikke, sier Loge Tveter.

– Har dere forståelse for at det høres ut som om UDI snakker med to tunger i denne saken?

– Nei, vi må ha klart for oss at det er to ulike situasjoner. Den ene er rett til å bli i Norge fordi man er forfulgt i hjemlandet. Den andre er en praktisk situasjon som oppstår på et mottak, hvor de ikke sjekker sannheten i påstanden om hvorfor det er bråk.

– Ingen betydning. – Informerte UDIs regionkontor Vest asylavdelingen om hendelsene og flyttingen?

– Det vet jeg ikke, men det har ingen betydning for vårt vedtak, hvor det er avgjørende om de trenger beskyttelse i hjemlandet, sier Loge Tveter.

– Har slike hendelser, hvor de opplever å bli trakassert fordi de har konvertert, ingen betydning for troverdighetsvurderingen?

– Vi skal ikke vurdere situasjonen på mottak i Norge. Vi skal vurdere forhold i hjemlandet, og om de er utsatt i hjemlandet når de returnerer.

– Har det ingen påvirkning på UDIs troverdighetsvurdering at andre asylsøkere oppfatter at ekteparet har konvertert?

– Vi vurderer ikke hva andre personer i Norge synes om en asylsøker. Vi har vurdert alle forhold rundt hans kristne tro.

Reagerer. Advokatfullmektig Alexander B. Mardazadnav i Nazir Advokatfirma representerer ekteparet.

– Har de ikke selv ansvar for å opplyse til ansvarlig i UDI og Une at de har blitt flyttet fordi de har opplevd trakassering av andre asylsøkere fordi de er konvertitter?

– Det skal ikke være nødvendig å opplyse UDI eller Une om dette. De bør ha tilgang til alle opplysninger om saken. Det må kunne forventes at UDI og Une har kontakt eller en form for samarbeid med asylmottakene om slike hendelser. Flyttingen er begrunnet i trakassering fra andre islamske asylanter på grunn av konvertering og bør komme rette instanser for ørene, sier Mardazadnav.

• Les i fredagens avis: Utlendingsnemnda avslår uten å høre konvertittene