Konklusjonen kommer fram i en fersk studie fra BI, melder Forskning.no. Og forskerne konkluderer med at forskjellsbehandlingen av partiene kan ha vært avgjørende for at de rødgrønne partiene vant et svært spennende og jevnt storingsvalg i 2005.

Partiske. I forskernes dom over TV-utspørrernes innsats i stortingsvalgkampen 2005 kommer det nemlig fram at:

• NRKs journalister i valgutspørringene var partiske for de rød-grønne partiene og mot de fire andre stortingspartiene.

• NRK var mest positiv til fordel for Senterpartiet og Arbeiderpartiet, mens de var nøytrale i sin behandling av SV. NRKs utspørrere var negativt innstilt til alle de fire borgerlige partiene. Det rammet partiet Høyre hardest.

• Utspørrerne i stor utstrekning stiller forskjellige spørsmål til de ulike partiene med vekt på kontroversielle saker for de enkelte partiene.

• NRK tok opp til sammen 32 temaer gjennom sine partiutspørringer i 2005. Kun seks av spørsmålene ble stilt til tre eller flere av partiene. Hele 19 av NRKs utvalgte spørsmål ble kun stilt ett av partiene.

• Det samme mønsteret preget TV 2s valgutspørringer. TV 2s journalister tok opp totalt 33 ulike spørsmål/temaer i sine utspørringsprogrammer i 2005. Kun fem av dem ble stilt tre eller flere partier.

• TV-seerne fikk i liten utstrekning vite hva partiene mente om de store, samfunnsmessige spørsmålene.

Nøytrale. For å finne ut om TV-journalistene levde opp til idealet om å opptre nøytralt, og behandle de ulike partiene likt, analyserte de hvordan politikerne ble introdusert i starten av programmet. De har også analysert om spørsmålene ble stilt på en måte som er negativ, nøytral eller positiv.

Studien er utført av førsteamanuensis Magne Martin Haug og førsteamanuensis Haavard Koppang ved Handelshøyskolen BI og professor Jan Svennevig ved Universitetet i Oslo. De gjennomførte en kvalitativ innholdsanalyse av alle utspørringsprogrammene på NRK og TV 2 i forrige stortingsvalgkamp.

Analysen omfatter til sammen 14 utspørringsprogrammer på NRK og TV 2, hver av dem med en sendetid på rundt 25 minutter. Resultatene blir presentert i tidsskriftet Nordicom Review.

Negativ. Studien avdekker også at:

• TV 2s journalister var negative i behandlingen av alle partienes talspersoner, men mer negative i behandlingen av de rød-grønne enn de fire andre.

• TV 2 var røffest i sin behandling av Arbeiderpartiet og Senterpartiet på den rødgrønne siden, og noe mildere stemt overfor SV.

• På den borgerlige siden var TV 2s utspørrere mest negativt innstilt til Fremskrittspartiet. Høyre og Venstre fikk en noe mildere behandling, mens TV 2 var minst negativ i behandlingen av Kristelig Folkeparti (KrF).