– Det bør være religionsnøytrale bønnerom på arbeidsplasser der de ansatte ønsker det, skriver Ellen Stensrud i tidsskriftet Kristne Arbeidere.
«Bønnerom er bra! Jeg mener det burde være på enhver arbeidsplass hvor muligheten finnes og de ansatte uttrykker et ønske om det. Ikke minst av flerkulturelle og religiøse årsaker, men også fordi vi alle behøver et stille rom innimellom.»
Stress på jobb
Stensrud sier til Vårt Land at kronikken i tidsskriftet er hennes personlige uttrykk som medlem av Kristne Arbeidere. Hun understreker likevel av LO har vært positive til bønnerom dersom muligheten finnes og de ansatte ønsker det.
– Folk opplever at arbeidslivet er mer stressende enn før. Mange har vanskeligheter med å få arbeidslivet og fritiden til å gå i hop. Da er det fornuftig å ha et eget rom hvor man kan finne roen, sier hun.
For alle
Førstesekretæren mener at det må være et religionsnøytralt rom fritt for religiøse symboler.
– Det må være et rom hvor man kan samle tankene, hente krefter og tømme hodet. Et sted hvor kristne og muslimer kan be og samtale med Gud, og hvor de som ikke har en tro kan oppholde seg fritt for støy og forstyrrelser, foreslår Stensrud.
Ikke plikt
Stensrud mener ikke at det er arbeidsgivers plikt å sørge for at de ansatte har et bønnerom.
– Det er ikke praktisk mulig for alle, for eksempel hvis det er en mobil arbeidsplass. Jeg tror likevel arbeidsgiver er tjent med det, og at det er mulig å hente mer ut av de ansatte dersom de har tilgang til et rom fritt for støy fra telefoner eller maskiner.
– Du skriver at få snakker om sin egen tro eller søken på arbeidsplassen. Tror du folk som har behov for et bønnerom vil tørre å uttrykke ønsket overfor arbeidsgiver?
– Det er opp til de enkelte tillitsvalgte å fange opp om det er behov for et stille rom på sin arbeidsplass. Det blir ikke noen belastning på enkeltindividet hvis klubben tar saken videre til ledelsen, mener førstesekretæren.
Miljøskapende
Stensrud håper at en diskusjon rundt bønnerom vil kunne frembringe sunne samtaler om religion som ikke handler om krig og storpolitikk.
– Jeg har både muslimske, ateistiske og kristne venner, og de har relativt ulike holdninger. I et bønnerom er det lettere å få fram roligere og mer «riktige» diskusjoner hvor folk kan forstå hverandre. Jeg tror det kan være miljøskapende, sier hun.






