Det kunngjorde barne- og likestillingsminister Anniken Huitfeldt (Ap) på en pressekonferanse torsdag formiddag.
Jeg er uenig i praksisen som Frelsesarmeens Barn og Unge har om at man ikke skal få være soldat og samtidig leve i et homofilt samliv. Jeg forstår at mange opplever det som krenkende, men jeg har også forståelse for religionsfriheten, sier Huitfeldt.
Glad. Daglig leder Lisbeth Welander i FAbU er glad for avgjørelsen.
Dette betyr at vi kan trekke pusten og fokusere på det fine arbeidet som vi mener vi gjør, sier hun til NTB.
Dessuten tenker jeg at dette vedtaket er i respekt for våre medlemmer. De har i demokratiske prosesser stemt fram vedtak og styringsform hos oss, og sier at de ønsker at de to øverste ledervervene skal reserveres til lederskap med krav til livsførsel og samlivsform, sier hun.
I desember i fjor ble det kjent at utvalget som fordeler statlige midler til frivillige barne- og ungdomsorganisasjoner, hadde varslet Frelsesarmeens barn og unge (FAbU) om at organisasjonen måtte klare seg uten statsstøtte heretter.
LES OGSÅ: Mister statsstøtten
Klargjøre vedtektene. Avgjørelsen ble begrunnet med de nye retningslinjene for tildeling av statsstøtte. Ifølge Fordelingsutvalget imøtekommer ikke FAbUs vedtekter kravet om ikke å skape «hindre for full deltakelse for barn og ungdom fra alle samfunnsgrupper, uavhengig av kjønn, etnisitet, nedsatt funksjonsevne eller seksuell orientering».
Fordelingsutvalgets konklusjon etter å ha studert organisasjonens nettside, var at «homofile medlemmer over 15 år ikke har rett til å la seg velge som representant til leder- og nestlederverv i organisasjonen.»
Huitfeldt sa torsdag formiddag at vedtektene for tildeling av støtte til nasjonalt arbeid i frivillige barne- og ungdomsorganisasjoner skal klargjøres.
LES OGSÅ: 'Er det lov med kjæreste?'
FaBU fikk 1,2 millioner kroner i statsstøtte til sitt nasjonale arbeid i 2008.
'Godt humør'. I spørretimen i Stortinget noen dager etter at det ble kjent at FAbU ville miste statsstøtten, uttalte statsminister Jens Stoltenberg (Ap) at myndighetene «må være varsomme når det gjelder å straffe organisasjoner med meninger vi ikke liker».
I begynnelsen av februar mottok 13 andre kristne organisasjoner brev fra Fordelingsutvalget med krav om redegjørelse for sine homofilisyn.
VÅRT LAND MENER:
Onsdag denne uka sa statsminister Stoltenberg dette fra Stortingets talerstol:
Jeg kan røpe så mye som at alle i Stortinget vil være i godt humør når departementets avgjørelse blir kjent.
Det var KrF-leder Dagfinn Høybråten som tok opp saken i spørretimen, både i desember og denne uka. Partiet kaller Huitfeldts beslutning «seier for organisasjonenes trosfrihet» og «for alle barn og unge som nå slipper å bli straffet av regjeringens meningssensur.»
Vi forutsetter at dette betyr at alle barne- og ungdomsorganisasjonene beholder sine rettigheter og ikke mister statsstøtte på grunn av meninger regjeringen ikke liker, sier KrFs May-Helen Molvær Grimstad, som er leder i familie- og kulturkomiteen på Stortinget.
Ifølge KPK vil departementet dekke FAbUs utgifter i forbindelse med saken.
DISKUTÉR: Er det ok å fjerne statsstøtten på grunn av homofilisyn?






