I 1994 dominerte alkoholbrukens skyggesider i norske aviser. Femten år senere må slikt stoff nøye seg med notisplass.
LES OGSÅ: Nordmenn drikker mer og mer vin og sprit
Vinspalter, utelivsstoff, idrettsreportasje alkohol vinkles positivt i norske avisartikler. Omfanget av denne type omtale har i løpet av de siste årene passert omfanget av stoff om alkoholens skyggesider. Slikt stoff havner nå på notisplass.
LES OGSÅ: Sykefravær: Alkohol er tabu
Norsk presses omtale av alkohol blir i dag dominert av gladsaker. Det viser en gjennomgang forsker Ivar Andenæs ved Institutt for journalistikk har gjort for avholdsorganisasjonen IOGT.
LES OGSÅ: Prostemøte ble fuktig affære
I 1994 var det stoff om alkoholens skyggesider som dominerte i avisene, mens stoff om alkoholens gleder fikk mindre spalteplass. Femten år etter, er dette forholdet snudd på hodet:
Andelen av spaltemetere som understreker gledene ved drikking blitt doblet til 55 prosent
Andelen spaltemetere brukt på skadelige sider har krympet fra vel 40 til under 30 prosent av alkoholomtalen.
LES OGSÅ: Flere vil skru igjen alkoholkraner
At det skulle bli så mye mer stoff som bejubler alkohol er ikke overraskende tatt i betraktning at svært mange aviser nå har vinspalter, men at mengden stoff om alkoholens skyggesider skulle minke i volum og omfang, var en overraskelse, sier Andenæs som i arbeidet med analysen har lest mer enn 1.100 artikler i 18 forskjellige aviser.
Økt totalomtale. En ren opptelling av antall artikler viser at over halvparten- handler om -negative sider ved alkoholen. Men andelen er synkende. Antallet artikler som handler om alkoholens gleder, har steget og utgjør nå en tredel av det samlede antallet artikler. Men da er altså ikke spaltevolum tatt med i betraktningen. Forsker Ivar Andenæs forklarer at man må se på det siste for å få et riktig bilde.
LES OGSÅ: Storbritannia: Alkoholprisar kan bli dobla
Det er forskjell på en notis og en flersidig reportasje. Trekker man ikke omfanget på stoffet, går man glipp av en vesentlig dimensjon, sier forskeren.
Det er flere omlegginger som har trukket i retning av mer -positiv alkoholomtale, påpeker- Andenæs ikke bare avisenes innføring av vinspalter, såkalt utelivsstoff, vies større plass enn før med rapporter om utesteder der man kan nyte alt fra et enkelt glass, til en «skikkelig rotbløyte». I hans underlags-materiale linkes alkohol også til idrettsseire, og til geografi- og matopplevelser.
LES OGSÅ: En av tre mener gravide kan drikke alkohol
Leter etter det positive. De positive vinklingene dominerer- for alle aviskategorier, både -lokal-, distrikts og hovedstadsaviser. Løssalgsavisene er imidlertid i særklasse. Her handler tre firedeler av spaltemeterne- om gledene ved alkoholkonsum.
LES MER I VÅRT LANDS PAPIRUTGAVE MANDAG






