Skavlan-redaksjonen etterkom ønske om å klippe vekk harde ord.
VÅRT LAND MENER: Kynisk bransje
Kristin Halvorsen løper en stor læringsrisiko når hun vil ta leksene ut av hjemmet.
| Publisert 09.11.2009 kl 13:53 Oppdatert 11.11.2009 kl 09:26 |
– Pinlig. Jeg lurer på hvorfor dette er i det offentlige rom. Dette er en familietragedie. Det er bare ofrene som kan tilgi, offentlig botsgang tjener ikke til noe. Dette burde ikke ha vært fjernsynsmat, men bli holdt innenfor hans hus, sa Eva Joly etter å ha hørt bispesønn Bjarte Baaslands historie om hvordan han spilte vekk 55 millioner som moren hadde lånt fra venner og slektninger.
LES OGSÅ: Baasland fikk refs hos Skavlan
Forkortes. Ordene falt under opptaket av talkshowet Skavlan sist torsdag. Da programmet ble sendt på NRK1 fredag kveld, var utsagnet klippet bort.
LES OGSÅ: Baasland ga Skavlan-rekord
Redaksjonssjef Marianne Torp Kierulf opplyser til Vårt Land en del av opptaket alltid må klippes vekk for å få programmet kort nok. Denne gangen var opptaket 20 minutter lengre enn tildelt sendeflate.
LES OGSÅ: Bjarte Baasland tror på forsoning
Etter opptak opplevde Eva Joly at hun hadde ordlagt seg litt hardere om Baasland-saken enn hun egentlig kunne stå inne for.
– Hun ville gjerne at det skulle tas ut. Når gjester i etterkant sier at de ville ha ut noe, hender det at vi hører på dem hvis vi opplever at det ikke forringer kvaliteten i programmet, sier Torp Kierulf.
– Er ikke det å la kildene redigere programmet?
– Nei, vi tar alltid en vurdering i forhold til helheten i programmet.
– Kildene bestemmer ikke, men kan komme med ønsker?
– Ja, og noen ganger hører vi på dem, andre ganger ikke.
LES OGSÅ: Bjarte Baasland: Forstår om familien ikke tilgir
Rekord. Programmet der Bjarte Baasland og Eva Joly var blant gjestene, ga sesongrekord for Skavlans seertall.
Drøyt 1,2 millioner nordmenn så talkshowet, tilsvarende en seerandel på 60,8 prosent. Tilsvarende tall i Sverige var 1,7 millioner og 38,8 prosent.
LES OGSÅ: Baasland-bok om tilgivelsens hemmelighet
Kristenliv – Soknepresten lyver, hevdet politiadvokat Arne Kjønstad i sin prosedyre i Valle tingrett i går. Les mer
Kristenliv Tar vare på det moderne mennesket, mener professor. Les mer
Brox advarer KrF mot å bli mer som de andre partiene
With ut mot KrF-Hansen for «pol i alle kommunar»
Kongen sa nei til kongebarn i Den olympiske komite
Veteranar glad for debatt om vedkjenningsplikta i KrF
Troende kreftsyke søker oftest til alternative behandlere
Dersom programleder Jathushiga Bridget Rajah stotrer, stanser hun arbeidet til 20 kollegaer.
Se hvordan Åpen himmel lages
Soknepresten i Aurskog i Akershus bygde en hel kirke i is sammen med disippelgruppa.
Se bildene
De norske biskopene har vært på solidaritetsreise til Det hellige land.
Se bildene
De niende Glogerfestspillene er i gang på Kongsberg. Brodermord i barokkdrakt og magisk teater som oppstår av musikk er to av mange ingredienser. Glogerfestspillene på Kongsberg spenner vidt og fokuserer i år spesielt på det visuelle.
Her kan du se bilder fra noen av arrangementene.
Se bildeneFor seks år siden viet han Tiger Woods og Elin Nordegren. Nå ber Ricky Kirton paret finne sammen igjen.
Amerikanere fengslet for barnekidnapping
Elton John under press for å boikotte Israel
– Jesus ville ikke hatt biskoper i Overhuset
12-år gammal jente krev skilsmisse frå 80-åring
Toyota tilbakekaller nyeste Prius-modellen
– Soknepresten lyver, hevdet politiadvokat Arne Kjønstad i sin prosedyre i Valle tingrett i går.
– Megakirkene er surrogat for småbylivet
Inger Lise Rypdal brast i gråt etter Jesus-spørsmål