Vil gjøre det enklere for folk å få raskere tilgang til svineinfluensamedisin.
Kristin Halvorsen løper en stor læringsrisiko når hun vil ta leksene ut av hjemmet.
| NTB | |
| Publisert 03.11.2009 kl 19:17 Oppdatert 03.11.2009 kl 19:48 |
Influensasyke skal nå få kjøpe Tamiflu og Relenza uten resept.
Det er klart etter at helse- og omsorgsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen (Ap) vedtok en forskrift tirsdag ettermiddag som gir farmasøyter midlertidig rekvireringsrett for salg av influensamedisin.
LES MER: Kommuneoverlege: Lev som eremitter
– Dette vil være et viktig tiltak for å gjøre disse legemidlene lettere og raskere tilgjengelig for pasientene, og for å lette håndteringen av pandemien, sier helse- og omsorgsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen (Ap).
For at behandlingen med medisinen skal virke, er det viktig at pasienten starter innen 48 timer etter at de første symptomene melder seg. Samtidig er presset på helsetjenesten allerede svært stort, ikke minst med å sette vaksine på alle som står i kø i risikogruppene.
LES MER: Kriseplan ved prestefråvær
Forskriften gjelder som en midlertidig ordning fram til midten av 2010, skriver Aftenposten.
Strøm-Erichsen er ikke redd for misbruk av ordningen, selv om helsemyndighetene oppfordrer influensasyke til å sende et familiemedlem eller andre kjente på apoteket for å kjøpe medisinen.
LES MER: Munnbind hjelper ikke friske
– Det er nå farmasøytene som ansvaret for å rekvirere dette legemiddelet. På apoteket må den som skal handle medisin, fylle ut et skjema sammen med farmasøyten. Heller ikke i dag kan man sikkert vite om alle virkelig har svineinfluensa, som får resept på Tamiflu. Men vi gjør det litt enklere enn at pasienten må ringe legen og stå i veldig lang kø, sier Strøm-Erichsen til NRK.
Kristenliv – Soknepresten lyver, hevdet politiadvokat Arne Kjønstad i sin prosedyre i Valle tingrett i går. Les mer
Kristenliv Sangeren snakker ut om sin kristne tro. Les mer
Brox advarer KrF mot å bli mer som de andre partiene
With ut mot KrF-Hansen for «pol i alle kommunar»
Kongen sa nei til kongebarn i Den olympiske komite
Veteranar glad for debatt om vedkjenningsplikta i KrF
Troende kreftsyke søker oftest til alternative behandlere
Dersom programleder Jathushiga Bridget Rajah stotrer, stanser hun arbeidet til 20 kollegaer.
Se hvordan Åpen himmel lages
Soknepresten i Aurskog i Akershus bygde en hel kirke i is sammen med disippelgruppa.
Se bildene
De norske biskopene har vært på solidaritetsreise til Det hellige land.
Se bildene
De niende Glogerfestspillene er i gang på Kongsberg. Brodermord i barokkdrakt og magisk teater som oppstår av musikk er to av mange ingredienser. Glogerfestspillene på Kongsberg spenner vidt og fokuserer i år spesielt på det visuelle.
Her kan du se bilder fra noen av arrangementene.
Se bildeneElton John under press for å boikotte Israel
– Jesus ville ikke hatt biskoper i Overhuset
12-år gammal jente krev skilsmisse frå 80-åring
Toyota tilbakekaller nyeste Prius-modellen
Haiti: Mann funnet etter 27 dager under skjelvruiner
Voldsom eksplosjon i USA-kraftverk
– Soknepresten lyver, hevdet politiadvokat Arne Kjønstad i sin prosedyre i Valle tingrett i går.
– Megakirkene er surrogat for småbylivet
Inger Lise Rypdal brast i gråt etter Jesus-spørsmål