– Utopi at kontantstøtten overlever

Marie Simonsen mener Sp en gang for alle må innse at de to andre regjeringspartiene vil begrave kontantstøtten etter valget.

Dagens nettleder
  • Uten leksepress

    Kristin Halvorsen løper en stor læringsrisiko når hun vil ta leksene ut av hjemmet.

Vårt Land på Facebook

Lise Marit Kalstad

Publisert 20.07.2009 kl 15:19 Oppdatert 20.07.2009 kl 20:10

Tips en venn på e-post:

Politisk redaktør Marie Simonsen i Dagbladet tror ikke kontantstøtten overlever en ny rød-grønn regjering. Foto: Lars O. Flydal, Vårt Land

Valgkampen er i gang for det minste regjeringspartiet: Nå garanterer nestleder Trygve Slagsvold Vedum i Senterpartiet at kontantstøtten vil leve også etter valget. Ap og SV vil fjerne kontantstøtten.

LES OGSÅ: SP garanterer at kontantstøtten består

Politisk redaktør Marie Simonsen i Dagbladet tviler på Slagsvold Vedums garanti.

– Jeg ser på det som en utopi at Ap og SV velger å beholde kontantstøtten. Sp vil aldri få gjennomslag for den i en eventuell ny rød-grønn regjering. Jeg tror de fronter denne saken mest for å profilere seg overfor de borgerlige partiene, sier Simonsen til Vårt Land.

DISKUTÉR PÅ VERDIDEBATT: Blir det kontantstøttevalg til høsten?

(Husk at du må være registrert som blogger for å delta i debatten. Registrér deg her.)

– Ikke-nyhet. Simonsen tror ikke saken om fortsatt kontantstøtte vil spille noen stor rolle opp mot valget.

– Egentlig er denne saken en såkalt ikke-nyhet, det burde være kjent for de fleste at Sp vil beholde kontantstøtten. Sp fronter den som ideologisk sak, og for å profilere et ståsted. Dette er en kampsak for dem, men jeg tror ikke kontantstøtten vil få mye oppmerksomhet fra Ap og SV i høsten valgkamp.

LES OGSÅ: – Kontantstøtten går til minoritetsbarn

–Rødgrønn forvirring. KrF-leder Dagfinn Høybråten mener det eksisterer komplett forvirring omkring hva som vil skje med kontantstøtten hvis de rød-grønne får fortsette i regjering.

«Er det ikke et rimelig krav fra småbarnsforeldre som skal planlegge sine liv at landets regjering avklarer hva de vil med denne viktige velferdsordningen framover? KrF krever at det skjer snarest og i god tid før valget.», skriver han i bloggen sin.

Sikker på seier. Slagsvold Vedum sier til Vårt Land at kontantstøtte er en svært viktig sak for partiet.

– Det er ingen utopi at kontantstøtten overlever. De som sier ordningen vil bli borte etter neste valg, er i stor grad de samme som sa kontantstøtten ville bli borte i den første Soria Moria-erklæringen. Og de tok jo feil.

– Hva gjør deg så sikker på at kontantstøtten overlever nok et valg?

– Vi mener det er enklere å kjempe for den nå enn for fire år siden. Årsaken er at Ap og SV allerede har levd med den i fire år i regjering.

– Kanskje nettopp det vil gjøre de enda mer ivrige etter å fjerne den?

– Nei, jeg tror det er motsatt: De siste fire årene har vist dem at kontantstøtten fortjener å leve videre.

LES OGSÅ: Høyre doblet nesten kontantstøtten

Vil endre støtten. Ifølge NRK foreslår Sp følgende endringer i kontantstøtten: Øke beløpet til 5.500 kroner i måneden og fjerne støtten for toåringer.

Slagsvold Vedum sier partiet brukte lang tid på å diskutere seg fram til en god kontantstøtteordning.

–Har dere andre forslag til endringer?

– Nei, det er disse to endringene vi mener det vil være realistisk å gjennomføre.

– Hva med en ordning der det kontrolleres hva pengene brukes til?

–Vi vil at familiene skal ha mer tid til hverandre. Akkurat hva de bruker kontantstøtten sin på, er ikke vår sak å kontrollere, sier Slagsvold Vedum.

Kontantstøtten gis til foreldre som har barn på ett eller to år, som ikke går i barnehage. Det var i fjor om lag 41.000 kontantstøttemottakere. Vel 60 prosent av barna var ett år, ifølge NRK.

Aktor: – Valle-presten bør dømmes for falsk forklaring

Kristenliv – Soknepresten lyver, hevdet politiadvokat Arne Kjønstad i sin prosedyre i Valle tingrett i går. Les mer

– Jesus ville ikke hatt biskoper i Overhuset

Verden Det sier kritikere av ordningen med at anglikanske kirkeledere sitter i Overhuset. Les mer

Et talkshow blir til

Dersom programleder Jathushiga Bridget Rajah stotrer, stanser hun arbeidet til 20 kollegaer.

Se hvordan Åpen himmel lages

Se bildene: Forgjengelig kirke i is

Soknepresten i Aurskog i Akershus bygde en hel kirke i is sammen med disippelgruppa.

Se bildene

Se bildene: Bispetur til Midtøsten

De norske biskopene har vært på solidaritetsreise til Det hellige land.

Se bildene

Mord og magisk musikk

De niende Glogerfestspillene er i gang på Kongsberg. Brodermord i barokkdrakt og magisk teater som oppstår av musikk er to av mange ingredienser. Glogerfestspillene på Kongsberg spenner vidt og fokuserer i år spesielt på det visuelle.

Her kan du se bilder fra noen av arrangementene.

Se bildene

Impuls i Stavanger

Ungdommer fra hele Sør-Norge fylte IMI-kirken.

Se bildene.

Kontakt Vårt Land

Telefon: 22 310 310
Telefax: 22 310 305
E-post: sentral@vl.no
Adresse: PB 1180 Sentrum, 0107 Oslo
Besøksadresse: Grubbegt. 6, Oslo
Mandag-fredag: 08.00-16.00
Lørdag: 08.00-12.00

Tips redaksjonen

Telefon: 22 310 310 (fra 16: 22 310 425)
Telefax: 22 310 405
E-post: tips@vl.no
SMS/MMS: Send VLTIPS til 2005
Mobilutgave: mobil.vl.no
Twitter: @vaartland
Facebook: Avisen Vårt Land

Om Vårt Land

Sjefred./adm.dir.: Helge Simonnes
Redaksjonssjef: Reidar Kristiansen
Utviklingsred.: Ingrid Erøy Fagervik
Viseadm. dir.: Harald Solberg
Annonsedir.: Anders Briså
Vaktsjef redaktør: Vakthavende i dag
Webmaster: Jannie Solset

Kundesenter

Telefon abonnement: 22 310 350
E-post: vl@kundesenter.com
Telefon annonse: 22 310 310
E-post: annonse@vl.no
Arkiv: arkiv@vl.no
Familie: familie@vl.no VLFAMILIE til 2005 (1,-)
Debatt: debatt@vl.no VLDEBATT til 2005 (1,-)

Redaktøransvar