Departementet endrer forskriften etter frelsesarmébråket.
| Publisert 02.07.2009 kl 13:34 Oppdatert 02.07.2009 kl 14:50 |
I vinter ble det bråk da Fordelingsutvalget nektet Frelses-armeens Barn og Unge (Fabu) tilskudd på grunn av homofilisynet. Det vakte protester, også langt inn i regjeringspartiene, og endte med at Fabu fikk tilskudd likevel.
Nå har Barne- og likestillingsdepartementet sendt på høring endringer i forskriften for tilskudd til barne- og ungdomsorganisasjoner. Departementet foreslår at det skal være lov å forskjellsbehandle medlemmer hvis man har en saklig grunn og forskjellsbehandlingen er nødvendig.
Religiøse grunner kan være en slik saklig grunn. Et vilkår er også at forskjellsbehandlingen ikke skal være uforholdsmessig for personen den går ut over.
LES OGSÅ: Huitfeldt får homorefs
Glad for retningen. Frelsesarmeen vil ikke kommentere forslaget ennå.
– Dette er en kompleks materie, det var jo derfor det ble så mye bruduljer sist. Vi vil bruke god tid til å sette oss inn i dette skikkelig først, sier Ann Hege Skogly, pressekontakt i Frelsesarmeen.
Espen Andreas Hasle, daglig leder for Acta Barn og unge i Normisjon, er glad for at departementet tilpasser forskriften til det som ble utfallet for Frelsesarmeens Barn og Unge til slutt. De samme grunnene som først fratok Fabu støtten, gjelder Acta og flere andre kristne barne- og ungdomsorganisasjoner.
Samtidig er det sider ved forskriften Acta-lederen ikke er sikker på hva betyr.
– Vi må få bruke litt tid og få utrede skikkelig hva disse endringene vil innebære.
Ikke overrasket. Leder i Skeiv Ungdom, Stian Amadeus Antonsen, påpeker at forslaget er i tråd med signalene departementet ga i februar, og slik sett ikke overraskende.
– Endringene sender et veldig tydelig signal om at det er greit å forskjellsbehandle. Det er noe vi er prinsipielt veldig skeptiske til.
LES OGSÅ: Gir Frelsesarmeen statsstøtten tilbake
Advarer. Antonsen advarer mot at endringene kan føre til at homofile i kristne organisasjoner skjuler sin identitet som homofil for å få jobber eller posisjoner.
Departementet understreker at forslaget skal ta hensyn til både trosfriheten og retten til vern mot diskriminering, og at disse hensynene må veies mot hverandre. Endringene bygger på tenkningen i et offentlig utvalg om kvinner og homofile i trossamfunn (NOU 2008:1) og en påfølgende odelstingsproposisjon om endringer i blant annet likestillingsloven og arbeidsmiljøloven, Ot.prp. nr. 79 (2008-2009).
Skeiv ungdom-lederen understreker at han har stor respekt for trosfriheten.
– Vi synes heller ikke at disse avveiningene er lette. Men vi synes ikke at trosfriheten kan legitimere forskjellsbehandling. Det er mye som står i de religiøse skriftene som kan legitimere veldig mye forskjellig. Når det skal settes i lys av samfunnet i dag, mener vi hensynet til enkeltmennesket må komme først.
Kristenliv Politisk toneskifte i Tyskland. Kirke, politi og skolevesen samles nå i allianse for å forhindre overgrep. Les mer
Kristenliv Aldri så galt at det ikke er godt for noe: Tippeselskapene ser inntekter i misbrukskandalen. Les mer
Hva skal til for å få folk til å tenke nye tanker om helbredelse? spør Anders Helge Myhren på verdidebatt.
Følg debatten på verdidebatt.noHalvorsen med arbeidsutvalg mot antisemittisme
HEF: – La kirken selv avgjøre hvor ny biskop skal plasseres
Frp: – SV bidrar til mobbing av jødiske barn
KrF vil ha handlingsplan mot antisemittisme
Faser ut statsstøtten til Norge IDAG
Regjeringsstrid utsetter bispeplassering
Lørdag kveld vanket heder og ære til norske musikere. Alexander Rybak stakk av med den gjeveste prisen.
Les mer
Jordskjelv i Chile, togulykken i Belgia, olympiske leker, nyfriserte hunder og indisk fargefestival.
Se bildene fra byrået
Det er bare tull at barn ikke liker fisk. På kokkekurs spiser de den til og med rå.
Se bildene her
Hinduer, buddhister, sikher markerer i disse dager festivalen holi – en feiring av gode avlinger og jordas fruktbarhet.
Se bildene
Jentegruppa Seven lanserer i disse dager sin femte CD. Seven har tilsammen solgt over 40.000 cdplater og holder mer enn 60 konserter i året. Jentene fikk låne et kamera da de dro til Oslo for å fortelle om den ny plata.
Les merMuslimar som byrjar tru på Jesus som frelsar, blir forfølgde av staten og avviste av familiane.
Fader Ly må tilbake i fengsel etter behandling
Zumas flerkoneri koster staten millioner
Haiti-gjenoppbygging kan koste 11,5 millarder dollar
Hamas-leder oppfordrer til ny intifada
Israel åpnet gammel synagoge, palestinere svarte med steiner
Dissident-prest Van Ly er sett fri i Vietnam
Mitchell utset reise etter krise Israel-USA
Politisk toneskifte i Tyskland. Kirke, politi og skolevesen samles nå i allianse for å forhindre overgrep.
Setter penger på pavens avgang
Pedersen ville vekke dødt barn
Paven linkes til overgrepskandalen
Leir er populært, svenske konfirmanter mest fornøyd
Ny svensk kirke kan hete Samfundskyrkan