Eniro snur etter massiv kritikk.
Nå må regjeringen få bestemt seg hvor Den norske kirkes nye tolvte biskop skal plasseres. Det er ingen grunn til å sette kirkens klare votum om Oslo til side.
| NTB | |
| Publisert 10.06.2009 kl 12:24 Oppdatert 10.06.2009 kl 14:12 |
Informasjons- og søkeselskapet Eniro snur etter massiv kritikk, og vil ikke legge ut fødselsdatoer på nettsidene til telefonkatalogen.no likevel.
Det bekrefter kommunikasjonsdirektør Bård Hammervold overfor Aftenposten.no.
– Det er helt riktig. Basert på de tilbakemeldingene vi har fått har vi valgt å høre på brukerne våre, sier Hammervold.
LES I PAPIRUTGAVEN: Raser mot personinfo
Lettere å søke. Eniro fikk massiv kritikk da det tidligere i uken ble kjent at de, med motstrebende godkjennelse fra Datatilsynet, ville legge ut opplysninger om fødselsdatoer på alle telefonabonnementene som er registrert hos Eniro. Bakgrunnen var en tanke om at det da skulle bli lettere å finne fram til nøyaktig riktig person.
Siden da har informasjons- og søkeselskapet mottatt henvendelser fra flere tusen personer som er misfornøyde med at deres fødselsdag og – måned har blitt offentliggjort, uten at det er blitt bedt om samtykke.
Personvern. Også Datatilsynet har vært negative med hensyn til personvernet, men siden loven ikke inneholder noe forbud mot slik publisering, måtte tilsynet gi tillatelse.
– Folk er redde for at det kan gå utover personvernet deres, og jeg kan godt forstå at det finnes ulike oppfatninger om dette. Men å ivareta personvernet er svært viktig for oss, og vi ønsker ikke å bidra til at det svekkes, sier Hammervold.
Kristenliv Også Østerrike rammes av skandalen om seksuelt misbruk av elever ved katolske skoler. Les mer
Kristenliv Lederne for Kirkerådet og Bispemøtet advarer politikerne kraftig mot å legge presesfunksjonen til Trondheim. Les mer
Redaktørforeningens pris Årets nyskaper gikk til Vårt Lands utviklingsredaktør Ingrid Erøy Fagervik.
Amal Aden trekker seg fra kvinnepanelet
Biskop sier nei til Israel-boikott
Lørdag kveld vanket heder og ære til norske musikere. Alexander Rybak stakk av med den gjeveste prisen.
Les mer
Jordskjelv i Chile, togulykken i Belgia, olympiske leker, nyfriserte hunder og indisk fargefestival.
Se bildene fra byrået
Det er bare tull at barn ikke liker fisk. På kokkekurs spiser de den til og med rå.
Se bildene her
Hinduer, buddhister, sikher markerer i disse dager festivalen holi – en feiring av gode avlinger og jordas fruktbarhet.
Se bildene
Jentegruppa Seven lanserer i disse dager sin femte CD. Seven har tilsammen solgt over 40.000 cdplater og holder mer enn 60 konserter i året. Jentene fikk låne et kamera da de dro til Oslo for å fortelle om den ny plata.
Les merUSA er bekymret over behandlingen av muslimer i Europa, viser landets årlige menneskerettighetsrapport.
Israels arbeiderparti truer med regjeringskrise
Truet Muhammed-tegner klar med øks
Israelerne provoserer med nye bosetninger
Også Østerrike rammes av skandalen om seksuelt misbruk av elever ved katolske skoler.
Ny advarsel fra kirken til regjeringen
Psykolog fikk sparken etter demonutdrivelse