President Torunn Janbu i Den norske legeforening mener at Frps ja til aktiv dødshjelp er et kvantesprang i feil retning.
DISKUTÉR: Dødshjelp eller livshjelp?
Kristin Halvorsen løper en stor læringsrisiko når hun vil ta leksene ut av hjemmet.
| Publisert 24.05.2009 kl 19:08 Oppdatert 25.05.2009 kl 12:13 |
– Det er en veldig alvorlig endring i et samfunns verdivalg at et menneske skal gis retten til å ta livet av et annet, sier Janbu til Vårt Land.
Hun karakteriserer Frps landsstyremøtevedtak som et kvantesprang – men altså ikke et fremskritt.
– Legeforeningen er helt klart imot aktiv dødshjelp. Pasienter skal være trygge på at legen kommer for å hjelpe og ikke for å ta liv, sier Janbu.
LES OGSÅ: Valgforsker: Frp gjør seg uspiselige for kristne
«Plikt til å dø». Presidenten i Legeforeningen er redd for at «retten til å dø» kan utvikle seg til å bli «plikten til å dø». Amerikanske undersøkelser viser at 55 prosent av dem som ville benytte seg av retten til aktiv dødshjelp, ønsket det fordi de ikke ville være en byrde for familien.
– Hva som er livskvalitet, forandrer seg gjennom livet. Og det er gjort flere undersøkelser på hvordan pasienten ikke tenker konsistent i forhold til ønsket om å dø, sier Janbu.
LES OGSÅ: Biskop opprørt over dødshjelp-ja
Feil spørsmål. Vårt Land refererer for Janbu noe av innholdet i Siv Jensens avslutningstale, hvor Jensen snakket om at aktiv dødshjelp er et «verdivalg». Blant annet skal pasienten selv skal få bestemme hvorvidt «morfindosene skal økes eller kontakten skal trekkes ut».
– Hvis dette sitatet er korrekt, høres det ut som hun blander begrepene. Avslutning av livsforlengende behandling er et helt annet tema. Pasienten har i dag full rett til å bestemme selv over videre behandling eller ikke. Vi respekterer alltid pasienters ønske om å avslutte livsforlengende behandling. Det kan imidlertid være vanskelige valg, også for pårørende, når man ikke vet hva pasienten hadde ønsket, responderer Janbu.
– Aktiv dødshjelp handler om å aktivt avslutte liv, hvor et menneske gis retten til å ta et annet menneskes liv. Avslutning av livsforlengende behandling må ikke blandes sammen med aktiv dødshjelp.
LES OGSÅ: Frp første parti for aktiv dødshjelp
Veileder. Janbu forteller at Helsedirektoratet – i samarbeid med Seksjon for medisinsk etikk, Legeforeningen, Sykepleierforbundet og Norsk Pasientforning – nylig har utarbeidet en nasjonal veileder for avslutning av livsforlengende behandling hos alvorlig syke og døende. Veilederen skal være til støtte både for helsepersonell, pasienter og pårørende.
– I dette spørsmålet er jeg helt enig i at det finnes mange vanskelige avveininger, sier Janbu.
DISKUTÉR: Dødshjelp eller livshjelp?
Kristenliv – Soknepresten lyver, hevdet politiadvokat Arne Kjønstad i sin prosedyre i Valle tingrett i går. Les mer
Kristenliv Sangeren snakker ut om sin kristne tro. Les mer
Brox advarer KrF mot å bli mer som de andre partiene
With ut mot KrF-Hansen for «pol i alle kommunar»
Kongen sa nei til kongebarn i Den olympiske komite
Veteranar glad for debatt om vedkjenningsplikta i KrF
Troende kreftsyke søker oftest til alternative behandlere
Dersom programleder Jathushiga Bridget Rajah stotrer, stanser hun arbeidet til 20 kollegaer.
Se hvordan Åpen himmel lages
Soknepresten i Aurskog i Akershus bygde en hel kirke i is sammen med disippelgruppa.
Se bildene
De norske biskopene har vært på solidaritetsreise til Det hellige land.
Se bildene
De niende Glogerfestspillene er i gang på Kongsberg. Brodermord i barokkdrakt og magisk teater som oppstår av musikk er to av mange ingredienser. Glogerfestspillene på Kongsberg spenner vidt og fokuserer i år spesielt på det visuelle.
Her kan du se bilder fra noen av arrangementene.
Se bildeneElton John under press for å boikotte Israel
– Jesus ville ikke hatt biskoper i Overhuset
12-år gammal jente krev skilsmisse frå 80-åring
Toyota tilbakekaller nyeste Prius-modellen
Haiti: Mann funnet etter 27 dager under skjelvruiner
Voldsom eksplosjon i USA-kraftverk
– Soknepresten lyver, hevdet politiadvokat Arne Kjønstad i sin prosedyre i Valle tingrett i går.
– Megakirkene er surrogat for småbylivet
Inger Lise Rypdal brast i gråt etter Jesus-spørsmål