Regjeringen er lei av godteri som stilles ut i barnehøyde og falbys i kassakøen.
Kristin Halvorsen løper en stor læringsrisiko når hun vil ta leksene ut av hjemmet.
| Lars Halvor Magerøy | |
| Publisert 28.05.2007 kl 18:54 Oppdatert 29.05.2007 kl 07:23 |
Forbrukerrådet ferdigstiller nå frivillige retningslinjer for markedsføring av godteri. Målet er å gi barn sunnere matvaner.
– Det beste er om bransjen selv finner gode løsninger. Men hvis dette ikke gir de ønskede effektene, vil vi vurdere om det er aktuelt med lovendringer, sier statssekretær Arvid Libak (Ap).
Komplisert
I Helsedepartementet irriterer man seg over at usunn mat stilles ut i passe høyde for barnehender. Snop er også det siste man passerer i kasseområdet, der slitne foreldre lett gir etter for barnas mas.
– Man kan også spørre seg hvorfor det snart ikke er mulig å kjøpe én og én sjokolade, og hvorfor godteposene må være så mye større enn før, sier Libak.
– Er det aktuelt å regulere vareplassering ved lov?
– Jeg vil ikke si mer enn at det også kan være en form for markedsføring. Vi må vurdere det i sammenheng dersom bransjen ikke finner fram til gode frivillige løsninger.
Tobakk
I dagligvarebransjen er man urolig for de politiske signalene. Kjøpmenn frykter statlig rydding i hyllene, melder bransjebladet Dagligvarehandelen.
– Det er en tendens å regulere butikkene mer enn det er faglig grunnlag for, sier Thomas Angell i Handels- og servicenæringens hovedorganisasjon.
Han ser departementets arbeid i sammenheng med forslaget om å fjerne tobakksvarer fra disken. Vårt Land skrev denne uken om forsøk i Sverige der man bruker et rørpostsystem for å omgå reglene og gjøre røyk tilgjengelig i kassen.
– Vi har ingen problemer med å se at dette er skadelige varer, men vi er mot å styre plasseringen av alle varer man ikke liker. Nå er det godteri, neste gang er det kanskje bakevarer eller potetgull. Slikt er jo også ofte i barns rekkevidde, sier Angell.
Kristenliv – Soknepresten lyver, hevdet politiadvokat Arne Kjønstad i sin prosedyre i Valle tingrett i går. Les mer
Kristenliv Sangeren snakker ut om sin kristne tro. Les mer
Brox advarer KrF mot å bli mer som de andre partiene
With ut mot KrF-Hansen for «pol i alle kommunar»
Kongen sa nei til kongebarn i Den olympiske komite
Veteranar glad for debatt om vedkjenningsplikta i KrF
Troende kreftsyke søker oftest til alternative behandlere
Dersom programleder Jathushiga Bridget Rajah stotrer, stanser hun arbeidet til 20 kollegaer.
Se hvordan Åpen himmel lages
Soknepresten i Aurskog i Akershus bygde en hel kirke i is sammen med disippelgruppa.
Se bildene
De norske biskopene har vært på solidaritetsreise til Det hellige land.
Se bildene
De niende Glogerfestspillene er i gang på Kongsberg. Brodermord i barokkdrakt og magisk teater som oppstår av musikk er to av mange ingredienser. Glogerfestspillene på Kongsberg spenner vidt og fokuserer i år spesielt på det visuelle.
Her kan du se bilder fra noen av arrangementene.
Se bildeneElton John under press for å boikotte Israel
– Jesus ville ikke hatt biskoper i Overhuset
12-år gammal jente krev skilsmisse frå 80-åring
Toyota tilbakekaller nyeste Prius-modellen
Haiti: Mann funnet etter 27 dager under skjelvruiner
Voldsom eksplosjon i USA-kraftverk
– Soknepresten lyver, hevdet politiadvokat Arne Kjønstad i sin prosedyre i Valle tingrett i går.
– Megakirkene er surrogat for småbylivet
Inger Lise Rypdal brast i gråt etter Jesus-spørsmål