– Vi rykket ut etter å ha fått melding om at en person hadde hørt en kvinne rope at hun ville drepe sine barn. Da patruljen kom til stedet, så de at kvinnen var i ferd med å hogge med kniv mot et barn ute på gata. Politiet løsnet skudd mot kvinnen, sier operasjonsleder Vidar Pedersen i Oslo politidistrikt til NTB.
Kvinnen er fraktet til Ullevål sykehus med skuddskader. Skadeomfanget er foreløpig ukjent. Politiet vil ikke si noe om hvor på kroppen hun ble skutt.
Ingen relasjon
Barnet er sjekket av ambulanse og fremstår som uskadd. Politiet trodde først det var kvinnens sønn.
– Men i etterkant har det vist seg ikke å være tilfellet. Vi vet ikke hva slags relasjon de har, sier innsatsleder Rune Bjørsvik i Oslo politidistrikt.
Et større området på Grønland er sperret av, og Spesialenheten for politisaker og Krimteknisk er på stedet.
Amper stemning
Det var veldig mange vitner til stede da politiet løsnet skudd.
– Flere hundre personer var i krysset da politiet ankom Grønland. Så nå skal vi avhøre vitner og kvinnen, sier innsatslederen.
Politiet fikk melding om hendelsen, som skjedde i et portrom i Breigata klokken 17.18.
En stor folkemengde har samlet seg bak politisperringene, og det ble i timen etter hendelsen rapportert om amper stemning på stedet
©NTB